Człowiek współczesny wyewoluował w Afryce

Jak dowodzą zakrojone na szeroką skalę badania genetyczne człowiek współczesny wyewoluował w Afryce i dopiero wtedy ruszył na odbój reszty świata - informuje serwis National Geographic.

Naukowcy porównali 650 tys. tzw. markerów genetycznych od niemal tysiąca osób z 51 populacji na całym świecie. Z badań wynika, że mniej niż 100 tys. lat temu człowiek współczesny zaczął rozprzestrzeniać się z Afryki na resztę świata. Zgodnie z konkurencyjną teorią, przodkowie człowieka mieli najpierw wyemigrować z Afryki, a dopiero później ewoluować na różnych kontynentach.

Wcześniejsze badania brały pod uwagę najwyżej kilka populacji ludzkich. Nigdy dotąd nie były zakrojone na tak szeroką skalę. "To trochę tak, jakby obserwować Marsa już nie gołym okiem, ale przez potężny teleskop"- komentuje współautor badań, Richard Myers ze Stanford University. Mamy dzięki temu dużo większą rozdzielczość - dodaje. Dzięki badaniom odkryto m.in., że podobne cechy genetyczne występują u syberyjskich Jakutów i u Indian amerykańskich. Potwierdza to teorię, że zasiedlenie Ameryki odbyło się z Syberii przez cieśnin Beringa.

Odkryto również, że pomiędzy Chińczykami z południa i północy istnieją spore różnice genetyczne. Zdaniem Myersa, bardziej uderzające jest jednak to, jak bardzo różne populacje ludzkie są do siebie podobne. Nie ma pojedynczego markera genetycznego, który by wskazywał, że ktoś jest Francuzem, a ktoś Papuasem czy Japończykiem. Jest to raczej skomplikowany wzór tysięcy markerów w obrębie danej grupy, który składa się na tę informację.(PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-12
Komentarze
Polityka Prywatności