Metoda nazwana przez genetyków molekularną siecią umożliwiła odkrycie trzech nowych genów zaangażowanych w rozwój otyłości - czytamy w najnowszym numerze pisma "Nature".
Autorzy pracy, naukowcy z USA, przekonują, że opracowana przez nich metoda pozwala nie tylko określić które geny są związane z różnymi chorobami, ale także poznać mechanizmy ich działania. Dotychczas, tradycyjnie genetycy analizowali zaangażowanie genów w rozwój złożonych chorób takich jak na przykład choroba Alzheimera czy choroby serca, tworząc listę różnych wariantów genów i sprawdzając które z nich zwiększają ryzyko danej choroby.
Sposób ten pozwalał na określenie sekwencji genów zaangażowanych w rozwój choroby, ale nie wyjaśniał jak działa określony wariant genu. Eric Schadt wraz z kolegami z Rosetta Inpharmatics w Seattle zmodyfikował tradycyjną metodę. W celu znalezienia genów związanych z otyłością naukowcy najpierw podzielili badane myszy na różne kategorie w zależności od rodzaju otyłości którą prezentowały. Następnie badacze porównali ekspresję genów w wątrobie i tkance tłuszczowej myszy z różnych kategorii otyłości z myszami o normalnej wadze.
Dzięki zastosowaniu tej metody, którą nazwali siecią molekularną, genetycy odkryli, że trzy geny- Lpl, Lactb i Ppm1l są zaangażowane w rozwój otyłości. Podczas innego badania z zastosowaniem tej samej metody Eric Shadt wraz z Kari Stefansson z deCODE Genetics w Reykjaviku analizowali geny zaangażowane w rozwój otyłości u ludzi. Do badań użyli ponad 1000 próbek krwi i prawie 700 próbek tkanki tłuszczowej od wolontariuszy.
Wyniki ich badań, które również opublikowano na łamach pisma "Nature" wykazały, że ludzie z wyższym indeksem masy ciała (BMI) mają charakterystyczny wzór aktywacji genów w tkance tłuszczowej, który niekoniecznie powtarza się we krwi. A zatem coraz bardziej prawdopodobne jest, że to ile ważymy zależy od genów, a konkretnie tych które są aktywne w naszej tkance tłuszczowj.(PAP)