Co interesującego może znaleźć w kropli wody fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii laserowej? W jaki sposób badania nad oddziaływaniem światła na mikrokrople mogą wiązać się z ochroną środowiska i modelowaniem zmian klimatycznych?
Fizycy zajmują się tym, jak światło wpływa na takie obiekty. Niedawno przyjęto do publikacji ich pracę dotyczącą parowania mikronowej wielkości kropli czystej wody. Prof. Kolwas badał wraz ze swoim zespołem rozpraszanie światła laserowego na kroplach wody, czasem zawierających maleńkie inkluzje.
"Kiedy światło laserowe się rozprasza, wówczas my widzimy, co dzieje się w małych strukturach. Te małe struktury modyfikują rozpraszanie światła. Przez strumień światła możemy zbadać zawartość różnych zanieczyszczeń czy substancji krystalicznych" - tłumaczy fizyk.
Jak wyjaśnia, przy jego badaniach wykorzystywany jest prosty mechanizm znany z życia codziennego - kiedy spojrzymy na pokój zza zasłony, łatwo dostrzeżemy kurz fruwający w powietrzu poprzez rozproszone światło. Naukowcy, dzięki analizie rozproszonego światła, dostrzegają m.in. zanieczyszczenia atmosferyczne.
"Bezpośrednio nasze badania są zatem związane nie tylko z inżynierią materiałową nanoobiektów, ale również z ochroną środowiska naturalnego" - stwierdza naukowiec.
Jak dodaje, mikro- i nanocząstki znajdujące się w powietrzu bardzo silnie wpływają na klimat ziemi. Po to, żeby modelować zachowania klimatu, trzeba znać nie tylko zawartość tych pyłów, ale i ich cechy fizyczne. Aby przewidzieć, jakie będą opady deszczu, specjaliści muszą wiedzieć, jak szybko krople zmieniają się w czasie.
"Nasze badania, choć mają charakter podstawowy, to stoją na granicy zastosowań w fizyce ochrony środowiska lub fizyce badań atmosferycznych" - podsumowuje prof. Kolwas.
Źródło: http://www.naukawpolsce.pl