Skamieniałe morskie stworzenia i meteoryt

Skamieniałe morskie stworzenia, pokryte małymi diamentami powstałymi najwyraźniej w wyniku upadku meteorytu, który stał się przyczyną zagłady dinozaurów, odkryli naukowcy z Londynu.

Skamieniałości odkryła ekipa prowadzona przez geologa Michaela Kaminskiego z University College w Londynie. Badacze wybrali się do włoskiego regionu Umbrii w poszukiwaniu pozostałości po żyjących w głębi oceanu organizmach należących do otwornic aglutynujących.

Te jednokomórkowe organizmy tworzą swoje pancerzyki z materiału, jaki oferuje środowisko, m.in. z piasku. Preferują większe drobinki budulca, gdyż najprawdopodobniej pozwala im to utrzymać się na dnie oceanu. Kaminski przyjrzał się skamielinom pochodzącymi z okresu po uderzeniu wielkiego meteorytu 65 mln lat temu. Zauważył, że większość pancerzyków powstała z popularnych minerałów jak kwarc, ale niektóre komponenty były również bogate w metale - kobalt i nikiel - charakterystyczne dla przestrzeni kosmicznej.

Badaczy jeszcze bardziej zaskoczyły niewielkie granulki węgla, które potem zidentyfikowano jako diamenty. "Otwornice celowo używały w swoich skorupkach pozaziemskich diamentów" - przekonuje Kaminski. Większość tych cennych kamieni powstała w wyniku uderzenia meteorytu, ale niewielka ich część pochodzi z jego wnętrza. Naukowcy uważają, że głównym powodem, dla którego otwornice korzystały z małych diamencików, był brak innego budulca o podobnej gęstości. Nie wiadomo jedynie, jak potrafiły wybierać odpowiednie materiały.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-05-20
Komentarze
Polityka Prywatności