Pszczoły europejskie dogadują się z azjatyckimi

Dział: Biologia

Pszczoły europejskie potrafią komunikować się z pszczołami azjatyckimi, mimo że sposób porozumiewania się obu grup ewoluował osobno przez miliony lat - informują naukowcy na łamach pisma "Public Library of Science ONE".

Pszczoły miodne porozumiewają się za pomocą specyficznego tańca. Za jego pomocą przekazują sobie nawzajem, gdzie znajdują się kwiaty bogate w nektar i pyłek kwiatowy.

Pszczoła, która pierwsza natrafiła na źródło pożywienia, wraca do ula i wykonuje specyficzne figury, np. chodzi w kółko lub zakreśla ósemki. Inne pszczoły idą za nią, łącząc się w "węża". Dzięki różnym cechom tego tańca, np. liczbie czy kierunkowi okrążeń, wiedzą, dokąd i jak daleko mają lecieć i czy pożywienia jest dużo, czy mało. Różne gatunki pszczół miodnych, które żyją na świecie, oddzieliły się od siebie około 30-50 mln lat temu.

W wyniku ewolucji pszczoły te wykształciły różne odmiany tańca. Treść przekazywana w tańcu jest co prawda zawsze ta sama, jednak różnice polegają na innym zakodowaniu informacji. Naukowcy z Australii, Chin i Niemiec odkryli, że dwa najbardziej odległe geograficznie od siebie gatunki pszczół - europejska pszczoła miodna Apis mellifera i azjatycka Apis cerana - potrafią przekazywać sobie informacje na temat źródeł pożywienia i współpracować w jego zdobywaniu.

Jak tłumaczą naukowcy, pszczoły azjatyckie i europejskie w inny sposób informowały np. o odległości, w jakiej znajdują się kwiaty od ula. Mieszana kolonia pszczół potrzebowała wprawdzie trochę czasu, żeby nauczyć się wzajemnego porozumiewania się, jednak w końcu - pomimo milionów lat odrębnej ewolucji - zaczęły "dogadywać się" i kooperować ze sobą.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-10
Komentarze
Polityka Prywatności