Koalicja Polska Wolna od GMO

Dział: Genetyka

Koalicja Polska Wolna od GMO zapowiada, że jeśli parlament odroczy zakaz stosowania w Polsce pasz z dodatkiem GMO, zwróci się do prezydenta, by ten nie podpisał nowelizacji ustawy.

W środę Sejm zajął się drugim czytaniem zmian w ustawie o paszach. Komisja rolnictwa zaproponowała, by do końca 2012 roku można było w Polsce stosować pasze zawierające organizmy genetycznie modyfikowane (GMO). Komisja proponuje też, by zobowiązać producentów pasz do oznaczania tych z zawartością GMO.

Jeśli ustawa nie zostanie zmieniona, zakaz wejdzie w życie 12 sierpnia br. Koalicja opowiada się za ustawowym zakazem stosowania pasz GMO. Przypomina, że w 2006 r. Sejm, uchwalając zakaz stosowania pasz z GMO, dał 2 lata na wprowadzenie go w życie. W ocenie Koalicji to dość czasu, by firmy sprowadzające produkty z GMO i hodowcy zwierząt przygotowali się do zmian. Podczas wtorkowej konferencji w Warszawie przedstawiciele Koalicji zwrócili uwagę, że nacisk lobby importerów pasz i hodowców zwierząt spowodował podjęcie przez rząd zmian w ustawie i przekazanie projektu do parlamentu.

Według przedstawicieli Koalicji, rząd i resort gospodarki przy podejmowaniu decyzji o konieczności wprowadzenia zmian do ustawy posługiwał się materiałami opracowanymi przez naukowców i ekspertów związanych z lobby firm biotechnologicznych, zainteresowanych rozpowszechnianiem technologii GMO w polskim rolnictwie. Były to opinie sporządzone na zlecenie Izby Zbożowo Paszowej, Związku Producentów Pasz oraz Rady Gospodarki Żywnościowej - podaje koalicja. Przeciwnicy GMO są zdania, że genetycznie modyfikowane rośliny niosą poważne ryzyko zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska naturalnego. Według Koalicji, rząd i Sejm zamiast przedłużać możliwość stosowania pasz GMO, powinien zapewnić przestrzeganie zakazu i egzekwować go.

Domaga się też zdemonopolizowania rynku paszowego w Polsce. Zwolennicy moratorium podnoszą, że po wprowadzeniu zakazu koszty produkcji rolnej znacznie wzrosną - pasze modyfikowane są tańsze od tradycyjnych. Według nich, bardziej opłacałoby się wtedy sprowadzać żywność z zagranicy - również z innych krajów UE, gdzie będą niższe koszty produkcji i niższa cena żywności. Ostrzegają, że Unia Europejska mogłaby ukarać Polskę za zakaz GMO i skierować przeciw nam pozew do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Do Koalicji należą 234 organizacje i osoby prywatne - rolnicy, naukowcy, ekolodzy i konsumenci sprzeciwiający się GMO w Polsce.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-06-25
Komentarze
Polityka Prywatności