Zachowania homoseksualne są warunkowane genetycznie

Dział: Genetyka

Zachowania homoseksualne są uwarunkowane w dużej mierze przez czynniki genetyczne oraz różne czynniki środowiskowe - informują naukowcy ze Sztokholmu na łamach pisma "Archives of Sexual Behavior".

Badacze z Queen Mary's School of Biological and Chemical Sciences i Karolinska Institutet w Stockholmie wykazali, że genetyczne i środowiskowe czynniki specyficzne dla konkretnych osób, takie jak na przykład różny wpływ hormonów w życiu płodowym, są ważnymi czynnikami determinującymi zachowania homoseksualne. Doktor Qazi Rahman jeden z autorów pracy tłumaczy:

"Nasza praca jest jak kubeł zimnej wody dla tych, którzy szukają pojedynczego genu gejostwa, albo jednego czynnika środowiskowego, któremu można byłoby przypisać odpowiedzialność za homoseksualizm - czynniki, które wpływają na orientację seksualną są złożone. Nie mówimy tu tylko o homoseksualizmie, na heteroseksualność też wpływa mieszanka czynników genetycznych i środowiskowych". Grupa kierowana przez doktora Niklasa Llngstroema z Karolinska Institutet przeprowadził pierwsze badanie dorosłych bliźniąt w Szwecji; uczestnicy mieli od 20 do 47 lat i byli jedno- lub dwujajowymi bliźniętami.

Jednojajowe (identyczne) bliźnięta mają takie same geny i warunki środowiskowe w dzieciństwie, bliźniaki dwujajowe (różne) dzielą połowę genów i wszystkie uwarunkowania środowiskowe. Badaniem objęto 3.826 par bliźniąt tej samej płci (w sumie 7.652 osób). Uczestników pytano o liczbę partnerów tej samej i odmiennej płci, którą mieli w swoim życiu. Na podstawie otrzymanych danych naukowcy wyliczyli, że zachowanie homoseksualne u mężczyzn w 35 procentach odpowiadają czynniki genetyczne.

Do innych czynników wpływających na naszą orientację seksualną zalicza się między innymi wpływ rodziny, a zwłaszcza rodziców (w przypadku bliźniąt tych samych). Według wyników badań około 64 procent uwarunkowań homoseksualizmu ma podłoże środowiskowe. Autorzy tłumaczą, że "mężczyzna staje się gejem lub nie, w zależności od różnych ścieżek rozwojowych, natomiast nigdy nie wpływa na ten proces jedna ścieżka".

U kobiet homoseksualizm jest warunkowany genetycznie tylko w 18 procentach, czynniki środowiskowe (nie związane z życiem rodzinnym) w 64 procentach, a środowisko rodzinne jedynie w 16 procentach. Wyniki te zwracają uwagę, na fakt że genetyka wpływa na naszą seksualność w ważnym, choć umiarkowanym stopniu, z kolei czynniki środowiskowe (poza rodzinnymi), które działają na nasz organizm na przykład podczas rozwoju zarodkowego mają znaczenie dominujące. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-01
Komentarze
Polityka Prywatności