Procesory mogą być jeszcze mniejsze

Procesory mogą być jeszcze mniejsze. Pozwalać ma na to udoskonalona "nanolitografia", opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Produkowane w ten sposób czipy będą bardziej wydajne bez zwiększania ich rozmiarów - informuje MIT na swojej stronie internetowej.

Technologia pozawala na odwzorowanie na płytce krzemowej drobniejszych wzorów obwodów scalonych niż to się dzieje obecnie. Litografia optyczna wykorzystuje światło lasera do przeniesienia wzoru na układ. Aby uzyskać drobniejsze wzory, używano laserów o mniejszej długości fali.

Według Ralfa Heilmanna z MIT, członka zespołu badawczego, technologia ta ma jednak swoje ograniczenia. Dlatego zespół z MIT stworzył inną metodę. Do przygotowania wzoru użyto technologii litografii holograficznej. Posłużono się w tym celu specjalnym narzędziem - laserową "nanolinijką", zbudowaną przez absolwentów MIT. Służy ona do wykonywania niezmiernie precyzyjnych operacji, nazywanych litografią holograficznej wiązki skanującej (scanning-beam interference lithography, SBIL).

Wiązka wykorzystuje fale dźwiękowe o częstotliwości 100 MHz do rozszczepienia i modulacji częstotliwości światła lasera. W ten sposób można zwiększyć gęstość wzoru. Według twórców nowej litografii, zarówno same linie układu, jak i odstępy między nimi mogą wynosić 25 nm. W najnowocześniejszych obecnie procesorach komputerowych linie i odstępu między nimi wynoszą 45 nm. Intel w 2009 r. zamierza produkować takie procesory, w których linie i odstępy będą miały 32 nm. Według przewidywań producentów, osiągnięcie 25 nm będzie możliwe w latach 2013 - 2015 r. Technologia SBIL może przyspieszyć ten proces. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-15
Komentarze
Polityka Prywatności