Robak o szczękach zbrojonych metalem

Dział: Biologia

Niezwykle mocne szczęki morskiego robaka mogą być inspiracją dla wytworzenia wielokrotnie wytrzymalszych polimerów - informuje "New Scientist".

Osiągający zwykle kilkadziesiąt centymetrów długości wieloszczet Nereis virens używa swoich, przypominających obcęgi, szczęk do poszukiwania jadalnych cząstek w płytkich przybrzeżnych wodach północnego Atlantyku. Szczęki Nereis w 90 procentach składają się z białka, więc można by się spodziewać, że są równie miękkie i podatne na wyginanie, co ludzkie paznokcie.

Jednak dzięki domieszce metalu białkowy materiał jest trzy razy twardszy i sztywniejszy niż wytwarzane przez człowieka polimery. Jak odkrył biolog molekularny Chris Broomell, białka w szczekach robaka zawierają dużo aminokwasu zwanego histydyną. Niewielka domieszka cynku wiąże cząsteczki histydyny, działając jak klej, wzmacniający materiał.

Zdaniem Broomella także sztuczne tworzywa, wytwarzane przez człowieka mogłyby zostać wzmocnione w podobny sposób, przy czym zmieniając ilość dodanego metalu można by zmieniać sztywność materiału. Wiele wskazuje, że takie tworzywa mogłyby również wykazywać zdolność do samonaprawy, podobnie jak nitki, którymi niektóre małże przytwierdzają się do podłoża.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-07-23
Komentarze
Polityka Prywatności