Świat nauki (archiwalne artykuły)

Szlak turystyczny "Bitwa o Łódź" ma przypomnieć mieszkańcom całej Europy dzieje jednej z największych bitew manewrowych z początku I wojny światowej. Plany dotyczące tego projektu omawiano w środę w Rochnie koło Brzezin (łódzkie).
Nie powstała dotąd kompleksowa opinia medyczna, skupiająca wszystkie informacje uzyskane dzięki ekshumacji zwłok gen. Władysława Sikorskiego - wynika z informacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Sejm przyjął w piątek przez aklamację uchwałę w sprawie ogłoszenia 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego. W tym roku przypada 200. rocznica urodzin i 160. rocznica śmierci poety.
Otwarcie wystawy "90 lat na poznańskim niebie" uświetniło we wtorek 90. rocznicę zdobycia przez powstańców wielkopolskich lotniska we wsi Ławica. Lotnisko było ostatnim bastionem pruskiego oporu w Poznańskiem na początku stycznia 1919 r.
Szczątki około 1800 ludzi wydobyto z ziemi w centrum Malborka. Najprawdopodobniej są to szkielety Niemców mieszkających w czasie II wojny światowej w mieście. Część z nich mogła zginąć w czasie walk prowadzonych w mieście zimą 1945.
Historyczny zespół miasta Poznania został wpisany jako 35. na listę Pomników Historii - poinformował Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków (KOBiDZ).
4 stycznia minęła 200. rocznica urodzin Louisa Braille'a, twórcy alfabetu dla niewidomych, nazwanego później alfabetem Braille'a. Europejska Unia Niewidomych (EBU) ogłosiła rok 2009 Rokiem Louisa Braille'a; w Polsce obchody tego roku rozpoczęły się już w grudniu.
2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży zmarł po długiej chorobie Roman Dmowski - przywódca obozu narodowego, główny ideolog polskiego nacjonalizmu i współtwórca niepodległej Polski. Postać do dziś wywołująca gorące spory i dyskusje.
30 grudnia 1888 roku w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, żołnierz Legionów Polskich, w okresie międzywojennym minister przemysłu i handlu oraz skarbu, autor m.in. koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego.
68 lat temu około 6 tysięcy więźniów niemieckiego obozu Auschwitz otrzymało paczki świąteczne. Była to pierwsza zorganizowana akcji pomocy. Zainicjował ją metropolita krakowski arcybiskup Adam Sapieha.
Niemiecki silnie prawicowy tygodnik "Junge Freiheit" opublikował w aktualnym numerze artykuł historyka Alfreda Schickla, który twierdzi, że dysponuje dokumentami sugerującymi współodpowiedzialność brytyjskiego premiera Winstona Churchilla za śmierć gen. Władysława Sikorskiego.
16 grudnia mija 27. rocznica pacyfikacji katowickiej kopalni "Wujek". Od milicyjnych kul zginęło tam dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego.
Akta polskich związków niepodległościowych i formacji wojskowych z lat 1908-1918 oraz powstań i wojen polskich to jedne z najcenniejszych materiałów przechowywanych w Centralnym Archiwum Wojskowych w Warszawie. Placówka świętuje w tym roku 90.lecie istnienia.
Mija 66. rocznica pierwszej deportacji Polaków z Zamojszczyzny do niemieckiego obozu Auschwitz. W nocy z 12 na 13 grudnia 1942 roku z obozu przejściowego w Zamościu dotarł do Auschwitz transport złożony z ponad 640 Polaków. Pierwszy transport wyjechał z Zamościa 10 grudnia 1942 roku.
10 grudnia 1948 r. w Paryżu Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) przyjęło i proklamowało Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten stał się fundamentem budowania międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności