
Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".

W grobowcu sprzed 4600 lat odkrytym w Niemczech pochowanych zostało dwoje dorosłych i dwoje dzieci. Jak ustalili naukowcy na podstawie badań genetycznych, byli to rodzice i ich dwóch synów. Artykuł na ten temat ukazał się w tygodniku "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Neandertalczycy mogli wyginąć, ponieważ na skutek mutacji genetycznych ich organizmy nie radziły sobie z ocieplającym się klimatem - spekulują naukowcy. O ich teorii informuje tygodnik "New Scientist".

Skamieniałość sprzed 220 milionów lat, którą odkryto w południowo-zachodnich Chinach, należy do najbardziej prymitywnych gatunków żółwi spośród dotąd poznanych - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature".

Olbrzymie niedźwiedzie jaskiniowe wymarły 13 tys. lat wcześniej niż dotychczas uważano. Powodem ich wyginięcia były zmiany klimatu - uważają naukowcy na łamach pisma "Boreas".

Gniazdo dinozaura z niewysiedzianymi jajami zidentyfikowali naukowcy z Kanady. O swoich ustaleniach donoszą na łamach pisma "Palaeontology".

Na szkockiej wyspie Skye odkryto najstarszą znaną skamieniałość żółwia wodnego - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Badania anatomiczne dowodzą, że ludzie epoki kamiennej rzucali ciężkimi "pociskami", takimi jak włócznie czy kamienie. W ten sposób mogli zyskać przewagę nad swoimi krewniakami, neandertalczykami i doprowadzić do ich wyginięcia - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Journal of Human Evolution".

Fragment szkieletu tygrysa szablozębnego został przypadkowo wydobyty z dna morskiego przez trawler prowadzący połowy na Morzu Północnym - informuje serwis BBC.

W Etiopii odkryto znakomicie zachowane kości miednicy należące do kobiety z gatunku Homo erectus, żyjącej 1.2 mln lat temu. Badania wykazały, że budowa anatomiczna miednicy umożliwiała jej rodzenie dzieci o stosunkowo dużej objętości czaszki - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".

Tygrysy szablozębne, jedne z najgroźniejszych drapieżnych ssaków, nie były samotnymi myśliwymi. Jak dowodzą najnowsze badania opublikowane w "Biology Letters", zwierzęta te prowadziły życie stadne.

To nie zmiany klimatu zmusiły człowieka do migracji z Afryki i eksploracji nowych terytoriów 80-60 tys. lat temu. Katalizatorem wędrówek mogła być technologiczna innowacyjność i zorganizowana struktura społeczna - dowodzą naukowcy w najnowszym numerze "Science".

Dotychczasowe teorie naukowe nie potrafiły wyjaśnić, dlaczego neandertalczycy - wymarli krewniacy człowieka współczesnego - mieli duże nosy. Najnowsze badania sugerują, że ich rozmiar był uzależniony od proporcji całej twarzy - informują naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".

Odkryto dowody świadczące o tym, że człowiek "udomowił" ogień około 790 tys. lat temu, czyli blisko 500 tys. lat wcześniej niż wskazywały na to dotychczasowe świadectwa - informują naukowcy izraelscy na łamach "Quaternary Science Reviews".

Potężny drapieżny dinozaur Tyrannosaurus rex podczas polowania polegał na swoim zmyśle węchu - piszą paleobiolodzy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".