Świat nauki (archiwalne artykuły)

Tygrysy szablozębne, jedne z najgroźniejszych drapieżnych ssaków, nie były samotnymi myśliwymi. Jak dowodzą najnowsze badania opublikowane w "Biology Letters", zwierzęta te prowadziły życie stadne.
To nie zmiany klimatu zmusiły człowieka do migracji z Afryki i eksploracji nowych terytoriów 80-60 tys. lat temu. Katalizatorem wędrówek mogła być technologiczna innowacyjność i zorganizowana struktura społeczna - dowodzą naukowcy w najnowszym numerze "Science".
Dotychczasowe teorie naukowe nie potrafiły wyjaśnić, dlaczego neandertalczycy - wymarli krewniacy człowieka współczesnego - mieli duże nosy. Najnowsze badania sugerują, że ich rozmiar był uzależniony od proporcji całej twarzy - informują naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".
Odkryto dowody świadczące o tym, że człowiek "udomowił" ogień około 790 tys. lat temu, czyli blisko 500 tys. lat wcześniej niż wskazywały na to dotychczasowe świadectwa - informują naukowcy izraelscy na łamach "Quaternary Science Reviews".
Potężny drapieżny dinozaur Tyrannosaurus rex podczas polowania polegał na swoim zmyśle węchu - piszą paleobiolodzy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Wbrew dotychczasowym teoriom dinozaury, które zamieszkiwały rejony podbiegunowe, nie wyruszały na tak długie, okresowe migracje, jak sugerowały dotychczasowe teorie - uważają naukowcy kanadyjscy, którzy publikują wyniki swoich badań w piśmie "Alcheringa: An Australasian Journal of Paleontology".
Skamieniałość opierzonego dinozaura z niezwykłym kolorowym ogonem z piór odkryto na terenie Chin - informują paleobiolodzy na łamach najnowszego "Nature".
Czaszka ma długość zaledwie 45 milimetrów. 190 mln lat temu należała do młodego heterodontozaura. Zdaniem naukowców, którzy opisują znalezisko na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology", jest to jedna z najmniejszych odkrytych dotąd czaszek dinozaurów.
Równinę bardzo gęsto pokrytą śladami dinozaurów odkryli geolodzy amerykańscy. Dokładny opis "dyskoteki" sprzed 190 mln lat zamieszczają w specjalistycznym piśmie "Palaios".
Paleontolodzy bardzo długo zastanawiali się nad funkcją ogromnych kostnych czubów, które dinozaury kaczodziobe nosiły na głowach.
Ślady stóp zwierzęcia sprzed 570 mln lat są najstarszymi, jakie dotąd udało się odkryć paleontologom. Znalezisko zaprezentowano na październikowej sesji Geological Society of America w Houston
W Kanadzie odkryto kości najmniejszego dinozaura Ameryki Północnej, który miał rozmiar dzisiejszej kury. Wygląd oraz przypuszczalne zwyczaje zwierzęcia - rekonstruują naukowcy w artykule na łamach pisma "Cretaceous Research".
Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały palce, były tetrapody - wczesne, prymitywne czworonogi lądowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
Województwo śląskie to rejon potencjalnych odkryć szczątków dinozaurów - zapewniali paleobiolodzy podczas konferencji "Śląskie dinozaury nie tylko z Krasiejowa" na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (Śląskie).
W dwóch jaskiniach po wschodniej stronie Gibraltaru paleontolodzy odnaleźli szczątki zwierząt morskich, które najprawdopodobniej były częścią posiłku mieszkających tam neandertalczyków. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności