
Volkswagen uruchomił największą instalację fotogalwaniczną w północnych Niemczech. Instalacja znajduje się na dachu zakładu Volkswagena w Wolfsburgu i ma wielkość sześciu boisk piłkarskich.

Przypominający niewielkiego człowieka hominid sprzed 18 tys. lat, nazwany przez naukowców hobbitem, miał mózg porównywalny wielkością z mózgiem szympansa. Inteligencją zbliżał się jednak bardziej do ludzi niż do małp - piszą naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".

Amerykański wahadłowiec kosmiczny "Endeavour" został w tych dniach ustawiony na pozycji startowej kosmodromu na Przylądku Canaveral.

Innowacyjną metodę diagnostyki chorób i predyspozycji genetycznych wprowadziło do swojej oferty Centrum Badań DNA z Poznania. Jest to pierwsza w Polsce instytucja, która oferuje komercyjne badania diagnostyczne chorób i predyspozycji genetycznych na podstawie mikromacierzy DNA.

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) ogłosiła w piątek, że dwutlenek węgla oraz pięć innych gazów cieplarnianych stanowi zagrożenie dla zdrowia i dobrobytu ludności.

Nowy gatunek porostu odkryty na kalifornijskiej wyspie Santa Rosa otrzymał nazwę Caloplaca obamae, na cześć prezydenta USA Baracka Obamy - informuje pismo "Opuscula Philolichenum".

Osiem złotych wieńców liczących 2500 lat oraz przeszło cztery tysiące innych antycznych artefaktów znaleziono podczas budowy metra w Salonikach.

Przypominamy, że do 30 kwietnia w Instytucie Fizyki Politechniki Wrocławskiej prowadzony jest cykl wykładów pt. “Magnetic fields for science: Selected topics of condensed matter physics from experimentalist’s viewpoint” wygłosi dr hab. Marek Potemski z Grenoble High Magnetic Field Laboratory. Wykłady odbędą się w sali 320a bud. A1 w godz. 13.15-15.00. Wykłady zostaną wygłoszone w języku angielskim.

Pierwszego w świecie wielbłąda sklonowano w laboratorium arabskiego emiratu Dubai. Jak poinformował przedstawiciel Ośrodka Naukowo-Badawczego Reprodukcji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którego jednym z siedmiu księstw jest Dubai, "dromader" (jednogarbny wielbłąd) czuje się dobrze.

22 kwietnia 1919 r., dzień po zajęciu Wilna przez oddziały Wojska Polskiego, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał odezwę "Do Mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego". W środę przypada 90. rocznica tej odezwy.

Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej (LIB) Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej pracują nad unowocześnieniem stentów wieńcowych stosowanych u osób z chorobami układu krążenia - informuje dr Tomasz Ciach z LIB.

Kolejne obiekty muru obronnego XVI-wiecznej twierdzy w Zamościu (Lubelskie) odkryli archeolodzy. Tym razem pod zwałami ziemi natrafiono na część bastionu pierwszego.

Największe wymieranie w dziejach Ziemi, zwane permskim, które wydarzyło się 250 mln lat temu, mogło być spowodowane emisją bardzo aktywnych chemicznie tzw. gazów halogenowych - informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Russian Academy of Sciences".

Około 7 tysięcy młodych osób, Żydów z całego świata oraz Polaków, uczestniczyło we wtorek w 18. Marszu Żywych w Oświęcimiu. Marsze, organizowane od ponad 20 lat, są hołdem i wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu.

Gen związany z rodzinnymi predyspozycjami do raka płuc znaleźli naukowcy z USA - informuje pismo "Clinical Cancer Research". Autorzy pracy liczą, że ich odkrycie pozwoli w przyszłości identyfikować pacjentów szczególnie narażonych na raka płuc, uważanego ciągle za największego zabójcę wśród chorób nowotworowych.