Świat nauki (archiwalne artykuły)

Ślady stóp zwierzęcia sprzed 570 mln lat są najstarszymi, jakie dotąd udało się odkryć paleontologom. Znalezisko zaprezentowano na październikowej sesji Geological Society of America w Houston
W Kanadzie odkryto kości najmniejszego dinozaura Ameryki Północnej, który miał rozmiar dzisiejszej kury. Wygląd oraz przypuszczalne zwyczaje zwierzęcia - rekonstruują naukowcy w artykule na łamach pisma "Cretaceous Research".
Naukowcy długo uważali, że pierwszymi zwierzętami, które posiadały palce, były tetrapody - wczesne, prymitywne czworonogi lądowe. Najnowsze badania dowodzą jednak, że zaczątkowe palce pojawiły się już u prehistorycznej ryby Panderichthys. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika "Nature".
Województwo śląskie to rejon potencjalnych odkryć szczątków dinozaurów - zapewniali paleobiolodzy podczas konferencji "Śląskie dinozaury nie tylko z Krasiejowa" na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (Śląskie).
W dwóch jaskiniach po wschodniej stronie Gibraltaru paleontolodzy odnaleźli szczątki zwierząt morskich, które najprawdopodobniej były częścią posiłku mieszkających tam neandertalczyków. Artykuł na ten temat ukazał się w najnowszym wydaniu tygodnika naukowego "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Fragment czaszki groźnego drapieżnego płaza sprzed 240 mln lat odkryto na Antarktydzie. Wyniki badań czaszki zwierzęcia ukazały się na łamach wrześniowej edycji "Journal of Vertebrate Paleontology".
Dinozaury na wiele milionów lat zapanowały na Ziemi nie dlatego, że ewolucja wyposażyła je w jakieś nadzwyczajne cechy. Najnowsze badania, opublikowane w tygodniku "Science", dowodzą, że przede wszystkim miały one dużo szczęścia.
Skamieniały las sprzed milionów lat odkryto w kopalniach węgla kamiennego w Stanach Zjednoczonych - poinformował amerykańsko-brytyjski zespół naukowców.
"Często w skałach znajdujemy coś, co wygląda jak odciśnięty ślad zwierzęcia. Najczęściej są to tzw. "artefakty", czyli zjawiska przypominających tropy. Niektóre ślady budzą wątpliwości, jednak o wątpliwościach nie może być mowy, kiedy widzimy ścieżki pozostawione przez zwierzęta.
W momencie narodzin neandertalczycy mieli tak samo duże mózgi, jak ludzie współcześni. Wynika z tego, że kobiety neandertalskie musiały mieć podobnie trudne porody, jak przedstawicielki naszego gatunku - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Naukowcy odkryli na Antarktydzie skamieniałe szczątki roślin i stawonogów, które świadczą, że kiedyś była ona cieplejsza i pokryta tundrą - poinformowała amerykańska Narodowa Fundacja Nauki.
Fragmenty miękkich tkanek tyranozaura, o odkryciu których donosili przed kilku laty naukowcy, to najprawdopodobniej nic innego, jak utworzony z bakterii osad - dowodzą badania polsko-amerykańskiego zespołu, których wyniki opublikowano na łamach pisma "Public Library of Science ONE".
Znalezione przed trzema laty w Lisowicach kości sprzed milionów lat okazały się szczątkami dinozaura teropoda i gada ssakokształtnego - dicynodonta. O wynikach badań zespołu naukowców z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Wydziału Biologii UW działającego pod kierownictwem prof. Jerzego Dzika poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.
Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej naukowcom udało się zrekonstruować szkielet wymarłego, tajemniczego lemura z Madagaskaru. Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dinozaury ewoluowały powoli i osiągnęły apogeum swego rozwoju miliony lat przed zagładą - piszą naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B". Polemizują w ten sposób z teorią, która głosi, że dinozaury, po szybkiej ewolucji, wyginęły będąc u szczytu swej potęgi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności