
Egipscy uczeni planują przeprowadzenie testów genetycznych mumii dzieci znalezionych w grobowcu Tutanchamona. Chcą ustalić, czy to rzeczywiście potomkowie faraona.

Genom neandertalczyka, wymarłego krewniaka człowieka, został zsekwencjonowany przez międzynarodowy zespół naukowców. Rezultaty badań opublikowano na łamach pisma "Cell".

Kobiety, które cierpią na migreny z aurą i posiadają specyficzny wariant pewnego genu są bardziej narażone na ryzyko choroby serca oraz udaru mózgu, informuje pismo "Neurology".

Gen, który kontroluje zapadanie w sen muszek owocowych, znaleźli naukowcy z USA. Autorzy pracy opublikowanej na łamach "Science" liczą, że ich odkrycie pomoże zidentyfikować odpowiednik tego genu u ludzi.

Polska policja uzyskała w środę internetowy dostęp do bazy danych DNA Interpolu, która umożliwia identyfikowanie sprawców przestępstw na podstawie porównań materiału genetycznego.

Baza DNA w Wielkiej Brytanii nie powinna zawierać próbek osób, które nigdy nie zostały skazane przez sąd, zaś opinia publiczna ma słuszne obawy związane z systematyczną rozbudową tej bazy - wynika z dochodzenia niezależnego panelu przeprowadzonego pod nadzorem rządowej Komisji ds. Genetyki.

Każdy z nas jest nosicielem, co najmniej dwóch zmutowanych genów dotyczących schorzeń dziedziczących się w sposób autosomalny recesywny. Nasze komórki ulegają mutacjom i naprawom w toku ich życia rozwojowego.

Wariant genu, który zwiększa ryzyko choroby Alzheimera ma też wpływ na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu stresu u osób starszych - informuje pismo "American Journal of Psychiatry".

Kompleksową, ale opartą na badaniach naukowych, ocenę ryzyka organizmów genetycznie zmodyfikowanych na poziomie Unii Europejskiej popiera organizacja reprezentująca przemysł biotechnologiczny w Polsce.

Każdy z nas jest nosicielem, co najmniej dwóch zmutowanych genów dotyczących schorzeń dziedziczących się w sposób autosomalny recesywny. Nasze komórki ulegają mutacjom i naprawom w toku ich życia rozwojowego.

Gen, od którego zależy proces jajeczkowania, a więc płodność kobiety zidentyfikowali naukowcy z Francji, Szwajcarii i Kanady. Praca, którą zamieszcza pismo "Genes & Development" może pomóc w opracowaniu nowych leków na bezpłodność oraz środków antykoncepcyjnych.

Niektóre warianty genu o nazwie DVWA zwiększają ryzyko zapalenia kości i stawów - informują naukowcy z Japonii na łamach pisma "Nature Genetics".

Mikroskopijna "maszyna do szycia" pozwoli łączyć ze sobą długie nici DNA - informuje pismo "Lab on a Chip".

Narodziny dziecka z wrodzonymi wadami rozwojowymi ciała zawsze wywoływało u ludzi lęk, niepokój i próby tłumaczenia nieszczęścia przez jego rodziców, jak i najbliższe otoczenie.

Niektóre warianty genu o nazwie PCSK1 predysponują Europejczyków do powszechnie występujących form otyłości - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".