Świat nauki (archiwalne artykuły)

W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku rozpoczęły się polsko-ukraińskie walki o Lwów. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w roku 935.
Park Habsburgów przy Starym Zamku w Żywcu (Śląskie) odzyskuje dawny blask - rozpoczęła się rewitalizacja zabytku. Prace potrwają do końca przyszłego roku.
31 października 1893 roku w Krakowie zmarł Jan Matejko, jeden z najbardziej znanych twórców obrazów o tematyce historycznej i batalistycznej. W tym roku mija 115 lat od jego śmierci.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przestrzegł w poniedziałek przed stawianiem znaku równości między stalinowskim ZSRR a hitlerowskimi Niemcami.
Zakopane obchodzi 75-lecie nadania mu praw miejskich. "Z historią naszego miasta związane są wspaniałe postaci artystów, twórców, naukowców, noblistów, którzy tutaj przebywali" - powiedział burmistrz Zakopanego, Janusz Majcher.
14 października 1773 roku na mocy uchwały sejmu rozbiorowego powstała Komisja Edukacji Narodowej, centralny organ władzy oświatowej powołany dla zreorganizowania szkolnictwa w Polsce. W tym roku mija 235 lat od tego wydarzenia.
16 października przypada 30. rocznica wyboru Jana Pawła II. Wybrany w trzecim dniu konklawe kardynał Karol Wojtyła był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch.
Spektaklem teatru Witkacego nad Morskim Okiem rozpoczną się w sobotę obchody związane ze stuleciem najstarszego schroniska w polskich Tatrach. "Głównym wydarzeniem obchodów będzie spektakl w reżyserii Andrzeja Dziuka pt. Odsłonięcie Morskiego Oka.
8 października 1943 roku w pobliżu Grenlandii, po ataku niemieckiego U-boota, zatonął polski niszczyciel ORP Orkan. Zginęło 177 członków załogi, uratowano 44 marynarzy.
Państwo polsko-litewskie do wybuchu powstania Chmielnickiego w 1648 roku nie prowadziło żadnej konsekwentnej polityki wobec Kozaków. Elity polityczne Rzeczypospolitej nie widziały w starszyźnie kozackiej partnera rozmów.
2 października 1938 roku oddziały Wojska Polskiego dowodzone przez gen. Władysława Bortnowskiego witane owacyjnie przez liczną ludność polską zajęły część Śląska Cieszyńskiego zwaną Zaolziem.
O najważniejszych momentach z działalności Lecha Wałęsy, nadziei dla Polaków jaką przyniosła informacja o przyznaniu mu Pokojowej Nagrody Nobla i odesłaniu do historii komunizmu mówiono w poniedziałek podczas uroczystości z okazji 25 rocznicy przyznania Wałęsie pokojowego Nobla.
25 września 1953 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wywieźli go z warszawskiego Pałacu Prymasowskiego do klasztoru w Rywałdzie, gdzie został internowany.
Zwycięska bitwa warszawska stoczona w sierpniu 1920 roku nie zakończyła wojny Rzeczypospolitej z Rosją Sowiecką. Sowieci szykowali się do nowej ofensywy. Mieli nadzieje, że ostatecznie pokonają "pańską" Polskę.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności