Świat nauki (archiwalne artykuły)

Olbrzymi słoń wymarłego gatunku, którego szczątki znaleziono w Anglii, został prawdopodobnie zabity przez prehistorycznych łowców – informuje serwis prasowy University of Southampton.
Eksplozja kambryjska, czyli nagłe pojawienie różnorodnych skamieniałości w zapisie kopalnym sprzed pół miliarda lat, było zagadką już dla XIX-wiecznych biologów. Zjawisko to opisali naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.
Zmiana klimatu, a nie człowiek, była głównym czynnikiem, który przyczynił się do wyginięcia mamutów włochatych. Świadczą o tym analizy DNA, na podstawie których można prześledzić wahania w liczebności tych ssaków.
Żył 230 mln lat temu, ważył pół tony i mierzył około trzy metry – olbrzymi prehistoryczny płaz zamieszkiwał okolice dzisiejszego Krasiejowa na Opolszczyźnie.
Według paleontologów zmysły dinozaurów ewoluowały w sposób zaskakujący. Zrekonstruowali oni w trzech wymiarach wnętrze czaszki roślinożernego dinozaura. Okazało się, że zmysły powonienia, słuchu i równowagi były zaskakująco dobrze rozwinięte u therizinozaurów, mimo że należały one do dinozaurów roślinożernych.
W Kenii znaleziono skamieniałości sprzed 1,78 - 1,95 mln lat. Potwierdzają one, że w czasie, kiedy żyli Homo habilis, żyli także inni nasi praprzodkowie - Homo rudolfensis.
Biolodzy i inżynierowie z University of California (UC) w Berkeley zauważyli, że roboty potrzebują ogonów, żeby zachowywać równowagę podczas wykonywania skoków. Rozwiązaniem dla takich robotów jest ogon, podobny jak u jaszczurek czy dinozaurów. Po raz kolejny inspiracją dla twórców maszyn okazało się naśladownictwo natury.
Doktoranci z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego: Zuzanna Wawrzyniak i Jacek Szczygieł oraz doktorant PAN Grzegorz Sadlok prowadzą prace wykopaliskowe w dzielnicy Zawiercia Marciszów, na terenie hałdy w pobliżu wysypiska odpadów komunalnych. To już trzeci obóz poszukiwawczy, który trwa od 7 do 13 sierpnia 2011 r.
Nowy gatunek dinozaura kaczodziobego odkryto w Stanach Zjednoczonych. Znalezisko to będzie pomocne w określeniu przebiegu ewolucji ornamentacji głowy u tej grupy dinozaurów - informuje serwis "Science Daily".
W "Journal of Vertebrate Paleontology" naukowcy, na podstawie niedawno odkrytego szkieletu dwuletniego dinozaura, dowodzą, że już w młodym wieku zwierzęta te były groźnymi drapieżnikami.
Znaleziono najstarszy okaz skamieniałej krewetki, sprzed ok. 360 mln lat, która zachowała się wraz z mięśniami. Znalezisko pochodzi z terenu Oklahomy i wnosi nową wiedzę nt. ewolucji skorupiaków - informuje strona Kent State University.
Mózgi ludzkich i neandertalskich noworodków były bardzo podobne. Różnice zwiększały się dopiero w trakcie rozwoju - informują naukowcy na łamach pisma "Current Biology".
Król dinozaurów - Tyrannosaurus rex - nie polował wyłącznie na inne gatunki dinozaurów; zjadał również swoich braci - uważają amerykańscy paleontolodzy. Naukowcy odkryli na kościach T. rexa ślady ugryzień pozostawione przez inne osobniki tego samego gatunku.
Kości największego szczura, jakiego zna nauka, ważącego około sześciu kilo, odkryto podczas wykopalisk w Timorze Wschodnim, na północ od Australii - informuje strona australijskiej agendy zajmującej się badaniami, Commonwealth Scientific and Research Organisation (CSIRO)
Kanadyjscy paleontolodzy odkryli wielkie cmentarzysko dinozaurów w prowincji Alberta, 50 kilometrów na północ od miejscowości Medicine Hat. Znalezisko pozwoliło ustalić naukowcom, że stada dinozaurów mogły liczyć po kilkaset lub nawet kilka tysięcy osobników.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności