Skamieniałość prymitywnego przedstawiciela ryb flądrokształtnych opisuje paleontolog ze Stanów Zjednoczonych na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature". Znalezisko jest okazją do lepszego zrozumienia ewolucji tych, odznaczających się wyjątkową asymetrią, ryb.
Dobrze zachowaną skamieniałość zwierzęcia sprzed 365 mln lat, które było formą przejściową między rybami i kręgowcami lądowymi, odkryto na Łotwie.
Wśród żyjących 100 tys. lat temu diprotodontów, największych torbaczy kontynentu australijskiego, panowała poligamia. O badaniach prowadzonych przez australijskiego naukowca - informuje serwis internetowy ScienceDaily.
Nowy gatunek dinozaura sprzed 70 mln lat zidentyfikowano w Kanadzie. Artykuł opisujący znalezisko ukazał się na łamach "Canadian Journal of Earth Sciences".
Badania kości palców u nóg dowodzą, że ludzie mogli nosić buty już 40 tys. lat temu, czyli dużo wcześniej niż dotychczas sądzono - pisze antropolog amerykański na łamach "Journal of Archaeological Science".
Znaleziona w Australii kość dinozaura podważa ustaloną teorię na temat rozpadu i przemieszczania się kontynentów - informują naukowcy na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Nory wykopane przez czworonogi lądowe 245 mln lat temu odkryto w lodzie Antarktydy - informują paleontolodzy amerykańscy na łamach pisma "Journal of Vertebrate Paleontology".
Wyniki badań minerału cyrkonu dowodzą, że 4,3 miliarda lat temu na Ziemi panował wprawdzie surowy klimat i padały kwaśne deszcze, jednak ukształtowane już były kontynenty i oceany - informują geolodzy ze Stanów Zjednoczonych na łamach internetowego wydania pisma "Earth and Planetary Science Letters".
Nowy gatunek bakterii odkryto na Grenlandii w lodowcu liczącym 120 tys. lat - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Pożywienie pieczone na ogniu przyspieszyło ewolucję człowieka i rozwój ludzkiego mózgu - uważa amerykański antropolog. O prowadzonych przez niego badaniach na małpach informuje tygodnik "New Scientist".
Największy z odkrytych kiedykolwiek gryzoni nie był aż tak wielki, jak się dotychczas wydawało - informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B".
Na Półwyspie Arabskim po raz pierwszy odkryto odciski stóp dinozaurów - informuje międzynarodowy zespół badaczy na łamach pisma "Public Library of Science ONE". Odkrycia dokonano w Jemenie.
Na duńskiej wyspie Mors odnaleziono fragment szkieletu papugi sprzed 55 mln lat. Odkrycie może świadczyć o tym, że papugi wyewoluowały na półkuli północnej - informuje serwis naukowy AlphaGalileo.
Neandertalczycy mieli duże usta i potrafili szeroko rozwierać szczęki - informują naukowcy w oparciu o najnowsze analizy biomechaniki czaszek tych wymarłych krewniaków człowieka. O badaniach informuje serwis National Geographic.
Skamieniałe morskie stworzenia, pokryte małymi diamentami powstałymi najwyraźniej w wyniku upadku meteorytu, który stał się przyczyną zagłady dinozaurów, odkryli naukowcy z Londynu.