
Najnowsze badania przy użyciu tomografii komputerowej dowiodły, że tyranozaur i kilka innych gatunków dinozaurów miało w obrębie głowy dużo więcej pustej przestrzeni niż wcześniej sądzono - informują naukowcy na łamach "Anatomical Record".

Rosja pomyślnie umieściła w czwartek na orbicie wokółziemskiej trzy kolejne satelity kosmicznego systemu nawigacyjnego GŁONASS - podały rosyjskie władze wojskowe.

30 grudnia 1888 roku w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, żołnierz Legionów Polskich, w okresie międzywojennym minister przemysłu i handlu oraz skarbu, autor m.in. koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Pierwsza ogólnopolska kampania dotycząca zbierania zużytych baterii obejmie 77 gmin z 11 województw - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Stolica nie znalazła się na tej liście.

Szczurom, które mają problemy ze słuchem, poprzez odpowiednie ćwiczenia, można pomóc w części problemów z rozpoznaniem dźwięków - przekonują naukowcy z Chin na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Dzięki interdyscyplinarnym badaniom na stanowisku archeologicznym w Mirkowicach koło Wągrowca prowadzonym przez dra Jacka Kabacińskiego z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu, udało się zrekonstruować środowisko, w którym zamieszkiwali późnopaleolityczni ludzie.

Dwie wysokosprawne minisiłownie wiatrowe skonstruowali dr Maciej Charkiewicz i prof. Leszek Romański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Przy średnicy wirników do 2 m w zależności od siły wiatru mogą one generować prąd elektryczny o mocy do 1kW.

Pierwsi ludzie, którzy zawędrowali ponad czterdzieści tysięcy lat temu na tereny dzisiejszej Hiszpanii, napotkali neandertalczyków.

Najważniejszym wydarzeniem polskiej ekologii w 2008 roku był światowy szczyt klimatyczny w Poznaniu. Na dwutygodniowe obrady przyjechało w grudniu do stolicy Wielkopolski prawie 10 tys. osób z ponad 190 krajów świata.

Zmiany aktywności komórek nerwowych w mózgu śpiących ptaków pomagają im przyswoić tajniki śpiewu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

"W tym roku na bycie pierwszą wigilijną gwiazdką największe szanse mają Wega oraz Capella, a jeśli zaliczymy do tego grona planety, to także bardzo jasna Wenus" - rozważa dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Ocalałe z pożogi wojennej archeologiczne księgi inwentarzowe muzeum królewieckiego prezentowane są na wystawie Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Ludzie współcześni mogli wyewoluować 80 tys. lat wcześniej niż dotąd przypuszczano. Badania na ten temat opublikowane zostały w grudniowym numerze pisma "Geology".

Jego obserwacje pozwoliły stwierdzić, że Wszechświat nie tylko się rozszerza - o czym wiedziano wcześniej - ale że "pęcznienie" przyspiesza. Dzięki niemu stało się wiadome, że występowanie czarnych dziur w centrach galaktyk jest zjawiskiem powszechnym.

Opracowano nową nieinwazyjną metodę wprowadzania genów do ośrodkowego układu u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Biotechnology". Są duże szanse, że pewnego dnia metoda ta zostanie zastosowana w terapii schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Lou Gehriga.