
8 grudnia 1918 r. w gmachu Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie zainaugurowano pierwszy rok akademicki na powołanym decyzją Konferencji Biskupów Polskich Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.

Zapadnie decyzja o wycofaniu z rynku w Unii Europejskiej najbardziej energochłonnych żarówek. Trwają jeszcze ostatnie ustalenia co do kalendarza przejścia na nowocześniejsze i bardziej przyjazne środowisku świetlówki.

Delfiny szybko pływają, bo są znacznie silniejsze niż przypuszczaliśmy - wynika z najnowszych badań.

Do Polski powróciła grupa polskich specjalistów - archeologów i konserwatorów, którzy w Sudanie szkolili przedstawicieli tamtejszych instytucji zajmujących się ochroną zabytków. Pobyt był realizowany w ramach funduszy pomocowych polskiego MSZ.

Projekt ASTRONET, który skupia instytucje naukowe zajmujące się astronomią na Starym Kontynencie, przygotował publikację opisującą plan dla europejskich badań kosmosu na najbliższe dekady.

Wiosną przyszłego roku na ulicach Berlina mają pojawić się samochody Mini z napędem elektrycznym. Powstaną też ogólnodostępne punkty ich ładowania. Wspólny projekt w tym zakresie ogłosiły koncerny Vattenfall i BMW.

Na szkockiej wyspie Skye odkryto najstarszą znaną skamieniałość żółwia wodnego - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Zalesienie jest najskuteczniejszym sposobem redukcji emisji CO2 na świecie - poinformował przewodniczący organizacji World Growth Alan Oxley na konferencji prasowej podczas szczytu klimatycznego ONZ COP 14 w Poznaniu.

Najszybsza żuchwa świata należy do żyjącego w Panamie termita Termes panamensis - informuje serwis "EurekAlert".

Automatyczny detektor zbudowany przez polskich naukowców pracujących w zespole "Pi of thy Sky" zaobserwował gwiazdę wybuchową - nową klasyczną. Zjawisko wychwycił algorytm do identyfikacji nowych obiektów na niebie, a odkrycie zostało już potwierdzone przez niezależne obserwacje.

Jedyne w Polsce ciałopalne cmentarzysko kultury ceramiki wstęgowej rytej odkryli w zakończonym właśnie sezonie wykopaliskowym archeolodzy w Modlniczce k. Krakowa - poinformował kierujący pracami Marcin Przybyła, archeolog z Krakowskiego Zespołu do Badań Autostrad.

4 grudnia 1978 roku w Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki, działacz Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego, dowódca 1. Kompanii Kadrowej Legionów Polskich, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej, w II Rzeczpospolitej minister spraw wojskowych.

Badania anatomiczne dowodzą, że ludzie epoki kamiennej rzucali ciężkimi "pociskami", takimi jak włócznie czy kamienie. W ten sposób mogli zyskać przewagę nad swoimi krewniakami, neandertalczykami i doprowadzić do ich wyginięcia - dowodzą naukowcy na łamach pisma "Journal of Human Evolution".

Przyjazne organizmowi bakterie jelitowe spokrewnionych osób są do siebie podobne pod względem genetycznym - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Polska jest gotowa do przyjęcia zobowiązania jakim jest redukcja emisji CO2 o 20 proc. w 2020 r. i możemy sprostać temu wyzwaniu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po inauguracji konferencji ONZ na temat zmian klimatu (COP 14) w Poznaniu.