Świat nauki (archiwalne artykuły)

Przypadająca w tym roku w czwartek rocznica śmierci Adama Mickiewicza zbiegła się z zakończeniem międzynarodowej konferencji mickiewiczowskiej w Stambule, zorganizowanej pod hasłem "Mickiewicz - Turcja - Europa".
W porcie w Gdyni czeka na odprawę ponad 70 bloków skalnych z rytami wykonanymi przed 6-8 tysiącami lat. Pochodzące z Sudanu fragmenty skał sprowadziło do Polski gdańskie Muzeum Archeologiczne (MA).
W Etiopii odkryto znakomicie zachowane kości miednicy należące do kobiety z gatunku Homo erectus, żyjącej 1.2 mln lat temu. Badania wykazały, że budowa anatomiczna miednicy umożliwiała jej rodzenie dzieci o stosunkowo dużej objętości czaszki - informują naukowcy na łamach najnowszego "Science".
Wenus i Jowisz, dwie najjaśniejsze planety, świecą teraz obok siebie na wieczornym niebie. Wieczorem 1 grudnia dołączy do nich jeszcze Księżyc, który zakryje Wenus - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Dzięki badaniom z całą pewnością stwierdzimy, jakich obrażeń doznał generał Władysław Sikorski i jaki był mechanizm jego zgonu.
Wykłady, prezentacje zakładów doświadczalnych, wizyty w laboratoriach, prezentacje kół naukowych złożą się na Dzień Otwartych Drzwi Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który odbędzie się 29 listopada w gmachu Wydziału przy ulicy Hożej w Warszawie.
Jadowite ropuchy zagrażają krokodylom w Australii - poinformowali we wtorek eksperci. Ropucha aga (Bufo Marinus), nazywana też kururu i żabą talerzową, została sprowadzona w 1935 roku do Australii jako broń biologiczna przeciwko szkodnikom upraw trzciny cukrowej.
Po ostatecznym wyjaśnieniu miejsca pochówku wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i identyfikacji jego szczątków, wkrótce rozpoczną się we Fromborku poszukiwania pavimentum, czyli miejsca, z którego astronom obserwował niebo.
"Uważa się, iż stosowanie biopaliw zahamuje efekt cieplarniany poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Lecz biopaliwa szybko stają się jedną z głównych przyczyn wyniszczania lasów na naszej planecie w wyniku masowego wycinania ich pod uprawę kukurydzy czy soi.
„Nie wolno izolować się z nauką, stawać jej na piedestale. Ona musi mieć charakter otwarty. Dlatego wszystkim badaniom, które prowadzimy, towarzyszy nurt edukacyjny. Każdy może przyjść, zadać nam setki głupich pytać, samemu dotknąć wiedzy.
W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie we wtorek po południu, po trwających ok. 40 minut zabiegach, otwarto trumnę ze szczątkami gen. Władysława Sikorskiego.
Pawiany ślepo podążają za swoimi przywódcami, nawet jeśli nie zostają dopuszczone do pokarmu - dowodzą badania. Andrew King z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego obserwował dwa stada pawianów czakma zamieszkujących jeden z rezerwatów w Namibii.
W Nepalu rozpoczął się drugi spis powszechny tygrysów, pośród obaw, że wiele tych zwierząt padło ofiarą nasilającego się w ostatnich latach kłusownictwa.
Projekt badań słabo rozpoznanego okręgu świątynnego w północnej Delcie rozpoczęli Brytyjczycy pod kierunkiem Jeffreya Spencera z Muzeum Brytyjskiego w Londynie w 1991 roku.
Rój Leonidów, w tym roku, wyjątkowo dopisał popisując się aktywnością sięgającą prawie stu meteorów na godzinę - informują strony internetowe International Meteor Organization (IMO). Leonidy możemy obserwować każdego roku w dniach 14-21 listopada.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności