
20 listopada 1943 roku dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski "Bór" wydał dowódcom okręgów rozkaz o rozpoczęciu skierowanej przeciwko Niemcom akcji "Burza".

To nie zmiany klimatu zmusiły człowieka do migracji z Afryki i eksploracji nowych terytoriów 80-60 tys. lat temu. Katalizatorem wędrówek mogła być technologiczna innowacyjność i zorganizowana struktura społeczna - dowodzą naukowcy w najnowszym numerze "Science".

Wahadłowiec Endeavour z załogą liczącą siedmiu astronautów przybił do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) około północy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

66 lat temu - 19 listopada w 1942 roku - zastrzelony został w getcie w Drohobyczu Bruno Schulz, autor m.in. "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Główne uroczystości z okazji rocznicy jego śmierci odbędą się w Szczecinie.

Ptaki uczą się rozpoznawać alarmujące dźwięki wydawane przez ptaki innych gatunków, nawet jeśli bardzo odbiegają one od ich własnego repertuaru - wykazały badania.

Ryby wybierają na swoich liderów najbardziej atrakcyjne osobniki, a kandydatów wybierają zgodnie - informują na łamach pisma "Current Biology" naukowcy z Sydney.

Bruszczewo znane jest wśród archeologów jako absolutnie wyjątkowe stanowisko w skali środkowej Europy. W tej osadzie obronnej z epoki brązu o powierzchni 1,5 ha i średnicy ok. 120 m archeolodzy podczas ostatniego sezonu skupili się na badaniach północnej części fortyfikacji.

Rada Ministrów zaakceptowała ramowe stanowisko dotyczące organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO), zgodnie z którym w Polsce będzie można prowadzić badania nad GMO - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) opracował technologię, która umożliwia tworzenie w czasie rzeczywistym kolorowych hologramów poruszających się obiektów oraz prezentację ich w normalnych warunkach oświetleniowych.

Zagrożenia związane z gwałtownym rozwojem nowych technologii, przemocą, narkotykami oraz współczesne wyzwania stojące przez instytucjami pracującymi z dziećmi - te tematy omawiali uczestnicy wtorkowej konferencji poświęconej wychowaniu, zorganizowanej w Senacie.

Dotychczasowe teorie naukowe nie potrafiły wyjaśnić, dlaczego neandertalczycy - wymarli krewniacy człowieka współczesnego - mieli duże nosy. Najnowsze badania sugerują, że ich rozmiar był uzależniony od proporcji całej twarzy - informują naukowcy na łamach "Journal of Human Evolution".

Korzystając z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a (HST) udało się, po raz pierwszy w świetle widzialnym, uzyskać zdjęcie planety pozasłonecznej - poinformowała NASA.

Australijskie kangury są genetycznie podobne do człowieka, a pojawiły się na ewolucyjnej scenie w Chinach - podali we wtorek australijscy naukowcy.

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uznał, że amerykańska marynarka może bez dotychczasowych ograniczeń, wywalczonych przez ekologów, prowadzić ćwiczenia u wybrzeży Kalifornii z użyciem sonarów.

Lemingi to gryzonie znane z tego, że popełniają "samobójstwo" skacząc z klifów. Teraz leming -samobójca to rzadki widok, gdyż liczba tych stworzeń spada przez globalne ocieplenie.