Świat nauki (archiwalne artykuły)

Na początku października powróciła z badań misja Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego, która pod kierunkiem prof. Piotra Bielińskiego prowadzi wykopaliska na stanowisku Tell Arbid w północno-wschodniej Syrii - starożytnej Mezopotamii północnej.
Iran poinformował, że przeprowadził w środę udaną próbę pocisku rakietowego ziemia- ziemia nowej generacji, i oświadczył, że jest w stanie bronić się przed każdym napastnikiem.
Wbrew dotychczasowym teoriom dinozaury, które zamieszkiwały rejony podbiegunowe, nie wyruszały na tak długie, okresowe migracje, jak sugerowały dotychczasowe teorie - uważają naukowcy kanadyjscy, którzy publikują wyniki swoich badań w piśmie "Alcheringa: An Australasian Journal of Paleontology".
Amerykańska sonda Phoenix Mars Lander prawdopodobnie spędzi swe ostatnie dni na Marsie dzieląc los bohatera filmu "Dzień Świstaka" - podaje "New Scientist". Każdego dnia będzie powtarzała tę samą sekwencję pomiarów.
Hodowane z myślą o maksymalnej produktywności kury straciły cenne zróżnicowanie genów, które mieli ich przodkowie - informuje "New Scientist". Zespół Billa Muira z Purdue University w West Lafayette (stan Indiana) zajął się badaniem sekwencji genomu współczesnej kury pod kątem genetycznej różnorodności.
Dobry wzmacniacz przydaje się nie tylko gitarzyście, ale i fizykowi. Andrew Murray, fizyk z University of Manchester w Wielkiej Brytanii, który niegdyś grał w zespole rockowym odkrył, że jego stare wzmacniacze mogą przysłużyć się fizyce.
Chiny wezwały w piątek kraje rozwinięte by wzięły na siebie większą odpowiedzialność za zmiany klimatyczne a także - by zobowiązały się do transferu technologii ekologicznych do biedniejszych państw.
Analizując ponownie skład zupy prebiotycznej wytworzonej podczas eksperymentów modelujących warunki, jakie panowały na "młodej" Ziemi, prowadzonych w latach 50 ubiegłego wieku przez wybitnych amerykańskich chemików Stanley'a Miller'a i Harold'a Urey'a, naukowcy odkryli kolejne dziesięć aminokwasów - donosi "Science".
Zespół brytyjskich archeologów natrafił na ślady obozowiska marynarza, który dotarł jako rozbitek na bezludną wyspę na Pacyfiku i zainspirował pisarza Daniela Defoe do stworzenia postaci Robinsona Crusoe.
Jednym z podstawowym problemów współczesnego świata jest znalezienie i wdrożenie do użytku nowych technologii, pozwalających na czerpanie energii z tzw. odnawialnych źródeł (OZE). Ma to pozwolić człowiekowi na uniezależnienie się, do pewnego stopnia, od kończących się zapasów węgla, ropy naftowej i gazu zimnego.
12 listopada 1948 roku biskup lubelski Stefan Wyszyński został metropolitą warszawsko-gnieźnieńskim - prymasem Polski. W tym roku przypada 60. rocznica tego wydarzenia. Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli (woj. mazowieckie).
"Energetyka odnawialna ma trzy aspekty: to ciepło, energia elektryczna oraz biopaliwa; mamy więc do czynienia z agrociepłownią, agroelektrownią albo agrorafinerią" – mówił prof. Piotr Kowalik z Politechniki Gdańskiej podczas debaty poświęconej odnawialnym źródłom energii i budownictwu energooszczędnemu.
150-metrowy dom, którego roczne ogrzewanie kosztuje jedynie ok. 400 zł, będzie można zobaczyć podczas rozpoczętych we wtorek we Wrocławiu VII Europejskich Dni Oszczędzania Energii.
Termomodernizacja budynków, modernizacja torowisk wraz z zakupem ekologicznego taboru szynowego, modernizacja oświetlenia ulicznego, wprowadzenie w systemie transportowym miasta pojazdów korzystających z paliw alternatywnych - to główne tezy Strategii Ochrony Klimatu dla Warszawy, opracowanej przez zespół złożony z dyrektorów biur,
List przeora klasztoru dominikanów z 1864 roku z przesłaniem do przyszłych pokoleń odnaleziono w wieży kościoła w Krasnobrodzie (Lubelskie) podczas prac remontowych - poinformował ks. Roman Marszalec, obecny proboszcz parafii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności