Świat nauki (archiwalne artykuły)

Choć bakterie Wolbachia zabijają samców muszki owocowej, ich obecność może również chronić owady przed zabójczymi wirusami. Wolbachia atakuje dwie trzecie wszystkich gatunków owadów, a ponieważ zabija głównie samce, istotnie modyfikuje skład populacji.
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w kopcu pogrzebowym z epoki brązu w Bułgarii dokonali niezwykłego odkrycia - donosi serwis internetowy News Bulgaria.
Największym wrogiem klimatu jest dwutlenek węgla. Jego nadmierna emisja powoduje globalne ocieplenie. Pamiętaj, nie tylko fabryki i samochody emitują CO2, robi to każdy z nas! Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym efektywniej włączymy się w ochronę klimatu na Ziemi.
Czaszka ma długość zaledwie 45 milimetrów. 190 mln lat temu należała do młodego heterodontozaura. Zdaniem naukowców, którzy opisują znalezisko na łamach "Journal of Vertebrate Paleontology", jest to jedna z najmniejszych odkrytych dotąd czaszek dinozaurów.
Amerykański satelita Fermi Gamma-ray Space Telescope (dawniej: GLAST) zaobserwował pierwszy znany pulsar świecący wyłącznie w promieniach gamma.
Co siedemnasty mężczyzna mieszkający na wybrzeżach Morza Śródziemnego może być w prostej linii potomkiem fenickich kupców - dowodzą najnowsze badania genetyczne opublikowane w "American Journal of Human Genetics".
Wraz z nadchodzącymi deszczami woda pitna dla Limy, która czerpie ją z rzeki Rimac, może ulec skażeniu przez toksyczne pozostałości górnicze w pobliżu rzeki. Obawy takie wyraził w środę peruwiański minister środowiska Antonio Brack.
Ocieplenie klimatu w pierwszej kolejności zaszkodzi długowiecznym i większym zwierzętom - piszą naukowcy z Kanady i Niemiec w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
W nocy z 31 października na 1 listopada 1918 roku rozpoczęły się polsko-ukraińskie walki o Lwów. W tym roku mija 90 lat od tego wydarzenia.
Mija osiem lat od kiedy dr Anna Wodzińska, obecnie pracująca w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczęła współpracę w ramach Giza Plateau Mapping Project, projektem zainicjowanym przez dr. Marka Lehnera kierującego organizacją Ancient Egypt Research Associates (AERA).
Oszuści internetowi będą próbowali wykorzystać globalny kryzys finansowy - ostrzegł w środę Tim Cranton, ekspert Microsoftu ds. bezpieczeństwa w internecie.
Europejska misja kosmiczna GOCE Earth Explorer będzie opóźniona co najmniej do lutego 2009 r. Powodem są problemy z rosyjską rakietą nośną.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w roku 935.
Wariant genu, od którego zależy działanie testosteronu może mieć związek z występowaniem transseksualizmu u mężczyzn - zaobserwowali naukowcy z Australii. Informację podaje serwis New Scientist.
Jak usunąć z wody zanieczyszczające ją chemiczne barwniki? Wrzucając do niej skórkę pomarańczową, twierdzą uczeni.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności