Świat nauki (archiwalne artykuły)

Europejska misja kosmiczna GOCE Earth Explorer będzie opóźniona co najmniej do lutego 2009 r. Powodem są problemy z rosyjską rakietą nośną.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w roku 935.
Wariant genu, od którego zależy działanie testosteronu może mieć związek z występowaniem transseksualizmu u mężczyzn - zaobserwowali naukowcy z Australii. Informację podaje serwis New Scientist.
Jak usunąć z wody zanieczyszczające ją chemiczne barwniki? Wrzucając do niej skórkę pomarańczową, twierdzą uczeni.
Wydawało by się, że banan jaki jest, każdy widzi: przede wszystkim - żółty. Tymczasem okazuje się, że jeśli świeżo dojrzały owoc umieścić w świetle UV zmienia on kolor na niebieski!
Ogólnopolskie Seminarium Dydaktyki Fizyki obchodzi 20. rocznicę istnienia. Zainicjował je 20 lat temu, przy pomocy prof. Jerzego Gintera, obecnego opiekuna naukowego, zmarły w roku 1989 prof. Grzegorz Białkowski - wybitny fizyk, senator, były rektor UW.
Polsko-egipska misja archeologiczno-konserwatorska działa w obrębie świątyni Hatszepsut w Egipcie od 1961 roku. Tegoroczny sezon badawczy potrwa od listopada do kwietnia przyszłego roku.
Szerokie maksimum Orionidów już za nami, a w nim mieliśmy okazję do podziwiania nawet 40 meteorów w ciągu jednej godziny obserwacji - informują strony internetowe International Meteor Organization.
Park Habsburgów przy Starym Zamku w Żywcu (Śląskie) odzyskuje dawny blask - rozpoczęła się rewitalizacja zabytku. Prace potrwają do końca przyszłego roku.
Świat zmierza w stronę kryzysu ekologicznego dużo poważniejszego niż obecny kryzys finansowy, gdyż zasoby surowców naturalnych wyczerpują się w zbyt szybkim tempie - ostrzega raport przygotowany pod kierunkiem organizacji ekologicznej WWF.
Zablokowanie zmysłu węchu przedłuża życie robakom, niezależnie od tego jak dobrze są odżywione - informuje pismo "Public Library of Science Genetics".
Rosyjscy archeolodzy odnaleźli na rosyjskim Dalekim Wschodzie pozostałości ludzkiej osady sprzed 15000 lat - donosi serwis internetowy Press TV.
Na naszej planecie odbywa się kolejne, szóste wielkie wymieranie roślin i zwierząt. Dlatego należy się zastanowić, które gatunki są szczególnie cenne przyrodniczo i zintensyfikować wysiłki w celu ich ochrony - piszą biolodzy w tygodniku naukowym "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Udało się wyhodować bardzo zdrowe fioletowe pomidory bogate w znane ze swych właściwości antyutleniających antocyjaniny. Dokonali tego naukowcy z Wielkiej Brytanii wszczepiając im geny kodujące barwniki kwiatów lwich paszczy. Odkrycie opisano na łamach pisma "Nature Biotechnology".
31 października 1893 roku w Krakowie zmarł Jan Matejko, jeden z najbardziej znanych twórców obrazów o tematyce historycznej i batalistycznej. W tym roku mija 115 lat od jego śmierci.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności