Świat nauki (archiwalne artykuły)

Skład mleka matki zależy nie tylko od jakości jej diety, ale też od genów - dowodzą badania amerykańskie. Wpływ genów na ilość i jakość składników mleka jest dobrze znany
w przypadku krów. Brak jednak podobnych danych w odniesieniu do ludzkiego mleka.
Zmienione genetycznie rośliny, takie jak na przykład tytoń, można zmusić do produkcji białek odporności, tzw. przeciwciał, które wybiórczo rozpoznają i atakują komórki raka okrężnicy - dowiedli naukowcy z USA.
Regularne ćwiczenia być może mogą zapobiegać chorobom serca i cukrzycy typu II, gdyż aktywują w mięśniach około 500 genów związanych najprawdopodobniej z występowaniem tych chorób - zaobserwowali naukowcy ze Szwecji.
Udało się zidentyfikować pierwszy gen, który zwiększa ryzyko skrzywienia kręgosłupa, schorzenia znanego już od czasów Hipokratesa i diagnozowanego u 4 proc. dzieci w wieku 10-14 lat, wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "American Journal of Human Genetics".
Mutację genetyczną, która przyczynia się do rozwoju torbielowatości rdzenia nerek, poważnego schorzenia grożącego niewydolnością tego narządu, zidentyfikowali naukowcy europejscy i amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".
Kobiety i mężczyźni ze stwardnieniem rozsianym w równym stopniu obciążają ryzykiem tej choroby swoje potomstwo - wynika z najnowszych badań brytyjsko-kanadyjskich, o których informuje pismo "Neurology".
Międzynarodowa grupa naukowców na podstawie analiz próbek materiału genetycznego blisko 1000 kotów stworzyła drzewo genealogiczne tego gatunku. Dzięki temu możemy poznać kocich przodków aż do najstarszego z nich, dzikiego kota afrykańskiego, żyjącego w starożytnym Egipcie - informuje tygodnik "Science".
Większość badanych osób wolało smak nowego rodzaju genetycznie modyfikowanych pomidorów niż zwykłych nie "poprawianych" warzyw - informują naukowcy z Izraela na łamach pisma "Nature Biotechnology".
Udało się zidentyfikować gen odpowiedzialny za skłonność do otosklerozy, która jest najczęstszą przyczyną głuchoty wśród ludzi rasy białej - poinformowano podczas konferencji European Society of Human Genetics.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych zidentyfikowali geny odpowiadające za wytwarzanie nici przez pająka - czarną wdowę. Ich zdaniem może to pomóc w opracowaniu na przykład bardzo wytrzymałych kamizelek kuloodpornych czy odzieży sportowej nowej generacji.
Geny mogą mieć wpływ na to, jak dużo tłuszczów, białek i węglowodanów lubimy spożywać na co dzień - zaobserwowali naukowcy amerykańscy. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Clinical Chemistry"
Białko p53, najbardziej znane białko supresorowe (hamujące) nowotworów, działa bezpośrednio na cząsteczki z rodziny małych DNA, które są niezbędne do wzrostu i podziałów komórek - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Warianty genu mogą zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u mężczyzn, którzy zaczynają brać leki przeciw depresji - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".
Terapia wykorzystująca geny pobudzające regenerację neuronów może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji u pacjentów, u których są one wywołane uszkodzeniem nerwów penisa - wynika z najnowszych badań amerykańskich prowadzonych na szczurach. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.
Dziedziczną mutację genetyczną, która zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL), jedną z najczęstszych rodzajów białaczek u dorosłych - znaleźli naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Cell".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności