Tajemnicza forteca, grobowce z epoki pre- Inkaskiej i Wodospad Polonia to kolejne sukcesy polskich badaczy na dnie Kanionu Colca. W Warszawie podsumowano Polsko-Amerykańsko- Peruwiańską Wyprawę Badawczą COLCA-CONDOR 2008.
Archeolodzy odnaleźli w Egipcie fragment wielkiego posągu Ramzesa II, wykutego w różowym granicie - donosi serwis internetowy Telegraph UK. Odkrycia dokonano na stanowisku w Tell Basta, miejscowości położonej w północnej części kraju w delcie Nilu, w odległości około 80 kilometrów na północ od Kairu.
Wyniki najnowszych badań polskich specjalistów uczestniczących w misji egiptologiczno-konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie przedstawi 2 października w Toronto kierownik misji dr Zbigniew Szafrański, zastępca dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wykład odbędzie się w Królewskim Muzeum Ontario w Toronto.
Archeolodzy odkryli w Macedonii grobowiec sprzed ponad 2300 lat, który może należeć do władcy starożytnego zaginionego miasta Pelagonia - donosi serwis internetowy Macedoniaonline.
Tajemnicze kamienne kręgi Stonehenge powstały 300 lat później, niż uważano do tej pory. Wskazują na to nowe badania metodą radiowęglową.
Fragmenty bizantyjskich konstrukcji starożytnego miasta Tyritake na Ukrainie odkryli w tym sezonie archeolodzy Muzeum Narodowego w Warszawie - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.
Archeolodzy prowadzący prace wykopaliskowe w ruinach fortecy Inków w Peru, odkryli dużą ilość przedmiotów służących celom ceremonialnym - donosi serwis internetowy Living in Peru.
"Już w epoce lodowej ludzie znajdowali na Wyżynie Sandomierskiej przyjazny klimat, zwierzynę i krzemień niezbędny do produkcji narzędzi.
Podsumowania sezonu wykopaliskowego 2008 Polskiej Misji Archeologicznej „Tyritake” dokona 19 września Muzeum Narodowe w Warszawie. Misja „Tyritake” ma na celu stworzenie parku archeologicznego i lokalnego muzeum poświęconego antycznemu greckiemu miastu.
Podczas budowlanych prac ziemnych prowadzonych w południowo-wschodniej części Cypru odkryto grobowiec sprzed 2500 lat z trzema sarkofagami - donosi serwis internetowy Cyprus Mail. Odkrycia dokonano w mieście Larnaka nad Morzem Śródziemnym, na placu budowy przy ulicy Demetri Liopetri.
Archeolodzy odkryli w Peru preinkaski grobowiec, w którym odnaleziono szczątki złożonej w ofierze ciężarnej kobiety - donosi agencja Associated Press.
Archeolodzy odkryli w północnym Iranie cmentarz z czasów panowania Sasanidów zawierający ślady unikalnych rytuałów pogrzebowych - donosi serwis internetowy Press TV.
Groby młodej kobiety i dwójki dzieci w różnym wieku, pochowanych zgodnie z tradycją skandynawską - w dużych jamach grobowych otoczonych rowami w drewnianych trumnach z metalowymi okuciami, znaleźli archeolodzy prowadzący prace w Dziekanowicach w Wielkopolsce.
"Tylko tu możemy zobaczyć architekturę z okresu neolitu. Tam w podziemiach nic się nie zmieniło, patrzymy na nie oczami ludzi neolitu. To fantastyczne uczucie - jak w archeologii wizyta w grobowcu - gdzie od tysięcy lat czas nie płynie" - tak o kopalniach krzemienia pasiastego w rezerwacie "Krzemionki" koło Ostrowca Świętokrzyskiego mówi dr Jerzy T. Bąbel, prahistoryk i archeolog prowadzący tu badania naukowe.
Archeolodzy odkryli w południowym Egipcie cztery małe posągi przedstawiające sfinksa, mitologiczną postać lwa z ludzką głową - donosi serwis internetowy Yahoo News.