
Na terenie Hiszpanii odnaleziono skamieniałość dinozaura, który mógł być największym ze zwierząt kiedykolwiek zamieszkujących Europę - informuje najnowsze "Science". Olbrzymiego dinozaura zauropoda nazwano Turiasaurus riodevensis.

Jak badać geny sprzed tysięcy lat? Po co nam prehistoryczne nietoperze i jesiotry? Co to jest antyczne DNA? Na tego typu pytania próbowały odpowiedzieć dr Ana Stanković z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Marta Gajewska z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN podczas niedawnej warszawskiej kawiarni naukowej.

Badania przeprowadzone przez profesora antropologii Erika Trinkausa wskazują, że człowiek neandertalski miał swój udział genetyczny w ukształtowaniu współczesnego człowieka w Europie - donosi serwis internetowy EurekAlert.

Skamieniałość ogromnego, prehistorycznego grzyba - olbrzyma wśród grzybów - którego przez ponad wiek nie udało się zaklasyfikować, rozpoznali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Skamieniałość drzewa sprzed 380 lat z zachowanymi resztkami korony odnaleziono w hrabstwie Schoharie w Stanach Zjednoczonych - donosi najnowszy numer tygodnika "Nature". Dotąd znano jedynie skamieniałości pni drzew z tego okresu, kiedy to Ziemię zaczynały porastać pierwsze lasy.

Prehistoryczne płazy wodne, zanim na dobre wyszły z wody, rozwinęły zdolność do żerowania na lądzie, wykształcając umiejętność gryzienia pokarmu - wynika z badań opublikowanych w najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Jak wykazują badania zachowanego w skamieniałym szkielecie białka, bliskim krewnym przerażającego
tyranozaura jest zwykła kura domowa - informuje najnowsze "Science".

Włoscy naukowcy wykopali w Toskanii długi na 10 metrów i liczący cztery miliony lat szkielet wieloryba. Jak poinformowali pracownicy Muzeum Historii Naturalnej we Florencji, odkryty w odległości około 10 kilometrów od dzisiejszego wybrzeża szkielet jest w niemal idealnym stanie, brakuje jedynie kilku kości szczękowych.

Znalezione w Chinach prehistoryczne szczątki człowieka współczesnego sprzed około 40 tys. lat pozwalają sądzić, że teoria wyjścia ludzi współczesnych z Afryki może być bardziej złożona niż sądzono - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Masowe wymieranie dinozaurów około 65 mln lat temu nie miało większego znaczenia dla ewolucyjnego sukcesu ssaków. Wielka różnorodność biologiczna ssaków zaczęła się tworzyć dopiero około 10-15 mln lat po zniknięciu dinozaurów - czytamy w najnowszym "Nature".

W jednej z włoskich winnic na północy Toskanii znaleziono największą dotychczas, "włoską" skamieniałość wieloryba. Wiek szkieletu oszacowano na pięć milionów lat.

Szczątki małych dinozaurów, który przed zimnem chroniły się w wykopanej przez siebie jamie, znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że dinozaury mogły wykorzystywać o wiele bardziej zróżnicowane siedliska, niż dotąd sądzono - informuje agencja Agence France-Presse oraz serwis "News in Science".

Gad z wczesnej kredy szybował, dzięki błonie rozpiętej na bardzo długich żebrach. Pod względem oszczędności energii szybowanie jest bardzo wydajnym sposobem przemieszczania się. Ta technika ruchu wyewoluowała u kilku grup czworonogów zupełnie niezależnie.

Grupa dinozaurów, od której pochodzą ptaki, miała najprawdopodobniej mały genom - taki jak ptaki współczesne. Doniesienie naukowców z USA opublikowane na łamach pisma "Nature" sugeruje, że redukcja genomu może być jedną z cech umożliwiających zwierzętom latanie.

Niewielką żabę nadrzewną sprzed 25 mln lat, zachowaną w bursztynie, znaleziono w stanie Chiapas na południu Meksyku. Bryłkę bursztynu z zatopioną wewnątrz żabą niespełna centymetrowej wielkości odkrył górnik. Okaz ten kupił od niego prywatny zbieracz, który dopiero niedawno wypożyczył go naukowcom.