Świat nauki (archiwalne artykuły)

Amerykański pojazd Spirit, badający powierzchnię Marsa, szykuje się do hibernacji na czas marsjańskiej zimy. Spirit dotarł do miejsca przeznaczonego na "zimowy sen" i NASA nie planuje dalszych jego podróży aż do marsjańskiej wiosny.
3 kwietnia 1948 r. Kongres Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, w której zawarto podstawowe zasady programu ekonomicznej pomocy dla Europy - "European Recovery Program", zwanego od nazwiska swego twórcy Planem Marshalla.
W trosce o redukcję emisji gazów cieplarnianych, w Australii przystąpiono do wpompowywania dwutlenku węgla głęboko pod ziemię, do wyeksploatowanego złoża gazu ziemnego.
Posługując się kamieniami, kawałkami drewna, bryłami gliny i kępami trawy, południowoamerykańskie rzeczne delfiny imponują samicom i odstraszają inne samce - informuje pismo "Biology Letters".
Co najmniej 5 "długich domów" słupowych udało się zlokalizować na osadzie pierwszych rolników na stanowisku w Zwięczycy, woj. podkarpackie.
Pochodzące sprzed 6,8-7 mln lat kości znalezione w Afryce należały do przedstawiciela hominidów, nie zaś małp - uważają francuscy naukowcy. O ich ustaleniach informuje serwis Yahoo News. Hominidy są bezpośrednimi przodkami ludzi współczesnych, którzy ukształtowali się 200 tys. lat temu.
Naukowcy z niemieckiego instytutu naukowego wykryli w kosmosie cząsteczkę blisko związaną z aminokwasami. Zaobserwowana molekuła to aminoacetonitryl.
Widowisko historyczne uświetniło 29 marca obchody 145. rocznicy bitwy pod Grochowiskami koło Pińczowa (Świętokrzyskie). 18 marca 1863 roku oddział powstańczy pod dowództwem Mariana Langiewicza stoczył w tym miejscu zwycięską bitwę z wojskami rosyjskimi.
Energetyka węglowa i współpracująca z nią jądrowa to przyszłość Polski - uważa fizyk jądrowy dr hab. Ludwik Pieńkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Mózg potrafi wyczuwać kaloryczność pokarmów, niezależnie od ich smaku - wynika z badań na myszach, o których informuje pismo "Neuron".
Iraccy archeolodzy odkryli w południowym Iraku pozostałości starożytnego miasta sprzed około 3000 lat, z późnego okresu babilońskiego - donosi serwis internetowy Azzaman.
Naukowcy zaproponowali kolejną teorię dotyczącą wyginięcia neandertalczyków. Zdaniem badacza z Oxford Brookes University najbliżsi krewni człowieka byli kanibalami i wyginęli z powodu choroby, która rozprzestrzeniała się przez zjadane przez nich mięso - informuje serwis Discovery News.
Japońscy naukowcy chcą wykonać papierowy samolot, którzy wystrzelony w przestrzeni kosmicznej powróci na Ziemię. Obserwacja lotu ma pomóc zbudować lepsze pojazdy kosmiczne.
31 marca 1938 r. Polska i Litwa nawiązały stosunki dyplomatyczne. Nastąpiło to w wyniku ostrego kryzysu politycznego, którego bezpośrednią przyczyną było zastrzelenie na granicy przez strażników litewskich polskiego żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza.
90 naukowców z ponad 40 krajów zidentyfikowało 6 genów, których mutacje mają związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Badania przeprowadzono na 90 tys. osób w Europie i USA, a ich wyniki zamieszcza "Nature Genetics".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności