Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zarodek, który ma DNA dwóch kobiet i jednego mężczyzny uzyskali w laboratorium naukowcy brytyjscy. Ich zdaniem, nowa technika zrewolucjonizuje metodę zapłodnienia in vitro, pozwoli bowiem wyeliminować ryzyko przekazania potomstwu chorób genetycznych związanych z mutacjami w DNA mitochondriów.
18 lutego w Lądku Zdroju rozpoczyna się 44. Zimowa Szkoła Fizyki Teoretycznej. Jest to międzynarodowa, cykliczna impreza, związana od lat z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Tegoroczna, zatytułowana "The Complex Physics of Compact Stars", ma wyjątkowy charakter.
Krokodyle potrafią strawić wyjątkowo obfity posiłek dzięki nietypowym możliwościom swojego układu krążenia - informuje pismo "Physiological and Biochemical Zoology".
Czy można zakończyć spory wokół sposobu klasyfikowania kopalnych hominidów, np. neandertalczyka czy Homo erectus? "Najważniejsze przyczyny nieporozumień taksonomicznych to m.in. fragmentaryczny materiał kostny, niejasności wokół wewnątrzgatunkowego zróżnicowania kopalnych hominidów i wielość definicji gatunku" - twierdzi dr Jacek Tomczyk z Zakładu Antropologii UKSW.
Zespół rentgenowskiego teleskopu Chandra udostępnił zdjęcie gromady otwartej Westerlund 2, w której znajduje się bardzo dużo młodych masywnych gwiazd.
Obchody 325. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej odbędą się we wrześniu w Krakowie. W czwartek władze Krakowa i kanału telewizyjnego Discovery Historia podpisały umowę w sprawie organizacji uroczystości.
To, za jaką partią się opowiadamy, może wynikać z genów - uważa amerykański prof. nauk politycznych. Prof. John Alford z Rice University przeanalizował dane dotyczące przekonań politycznych wśród 12 tys. bliźniąt w USA i dołączył do nich dane pochodzące z Australii.
Metody fizyczne mogą być stosowane w innych dziedzinach nauki, miedzy innymi w biologii. Fizyka medyczna pozwala na przykład rozwijać i udoskonalać metody walki z nowotworami.
Nieznany dotąd nauce podgatunek ptaka odkryto na południu Nepalu. Znaleziony na mokradłach w rezerwacie przyrody ptak jest odmianą pokrzewki z bardzo długim ogonkiem i smukłym dziobem.
Szczątki ponad 80 osób - prawdopodobnie świadectwo pradziejowej masakry - odkryli archeolodzy w Tell Madżnuna w północno-wschodniej Syrii. Według naukowców może to być najstarsze znane miejsce masowej zagłady - sprzed prawie 6 tys. lat.
Pełen obieg Ziemi dookoła Słońca, czyli tzw. rok gwiazdowy, zajmuje 365,2564 doby. Dla odmiany - rok zwrotnikowy, który definiujemy jako odstęp pomiędzy kolejnymi przejściami Słońca przez punkt Barana, jest, na skutek zjawiska precesji, krótszy i wynosi 365,2422 doby.
Naukowcy brytyjskiego Imperial College wyhodowali pierwszą w świecie genetycznie zmodyfikowaną mysz, której organizm nie jest odporny na pospolity wirus atakujący górne drogi oddechowe i powodujący przeziębienie - wirus nieżytu nosa (ang. rhinovirus) odpowiedzialny za trzy czwarte przeziębień - donoszą poniedziałkowe media.
W górach Udzunga w Tanzanii odkryto nowy gatunek ssaka z rzędu ryjkonosów - informuje "Journal of Zoology". Ryjkonosy (Macroscelidea) są spokrewnione ze słoniami, krowami morskim, góralkami i mrównikami. Zamieszkują Afrykę z wyjątkiem Sahary i zachodniej części kontynentu.
Chińscy archeolodzy odkryli w środkowych Chinach stanowisko sprzed 1000 lat z piecami do wypalania porcelany- donosi serwis internetowy China Daily. Odkryte stanowisko Xiba znajduje się w Leshan, mieście w prowincji Syczuan w środkowej części kraju.
Pewna młoda gwiazda pędzi przez naszą Galaktykę z tak wielką prędkością, że astronomowie zastanawiali się skąd gwiazda pochodzi. Dzięki analizom prędkości, jasności i składu chemicznego amerykańscy i irlandzcy astronomowie wykazali, że gwiazda pochodzi z jednej z sąsiednich galaktyk - Wielkiego Obłoku Magellana.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności