Świat nauki (archiwalne artykuły)

Za mniej więcej 4 miliardy lat nasza spiralna Droga Mleczna zderzy się z najbliższą nam galaktyką - Mgławicą Andromedy. Powstanie nowa galaktyka eliptyczna, o takich mniej więcej cechach jak obserwowana od pierwszej połowy XIX wieku galaktyka NGC 5128.
Sprzedawane w Europie auta emitują średnio około 160 g dwutlenku węgla (CO2) na kilometr. W Polsce średnia ta jest niższa i wynosi 155 g/km - poinformował instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.
Szympansy jedzą ziemię, aby wzmocnić antymalaryczne właściwości roślin - informuje pismo "Naturwissenschaften".
W Gwatemali prezydent kraju zapowiedział utworzenie parku turystycznego w ruinach starożytnego miasta Majów, gdzie znajdują się jedne z największych na świecie piramid - podała agencja Reuters UK.
Odkryta w Chinach skamieniałość nadgryzionego dinozaura dała naukowcom rzadką okazję zajrzenia mu - dosłownie - pod skórę.
Amerykańska sonda MESSENGER przeleciała 14 stycznia koło Merkurego, planety znajdującej się najbliżej Słońca. To pierwszy przelot w pobliżu tej planety od prawie 33 lat.
Rok Pauliński, czyli obchody jubileuszu 700-lecia zakonu paulinów, rozpoczęły się 15 stycznia na Jasnej Górze w Częstochowie i we wszystkich paulińskich klasztorach na świecie.
Komisja Europejska chce, by Polska zwiększyła wykorzystanie odnawialnych źródeł energii z obecnych 7 do 15 proc. w roku 2020 - dowiedziała się PAP z dwóch niezależnych źródeł w Brukseli.
Rafy koralowe na Karaibach przechodzą poważne zmiany wskutek zwiększania się populacji ludzi w tym rejonie - alarmuje autor publikacji w najnowszym numerze "Proceedings of the Royal Society of London, B".
W Peru odkryte zostały pozostałości inkaskiej warowni Manco Pata, która mogła być częścią umocnień twierdzy Paititi - zaginionego miasta-państwa z czasów przed utworzeniem państwa Inków - donosi serwis internetowy San Francisco Sentinel.
W styczniu na amerykańskim rynku pojawią się nowe telewizory Sony - ich grubość jest porównywalna do trzech kart kredytowych położonych jedna na drugiej. Odbiorniki takie zaprezentowano na targach elektroniki w Las Vegas.
NASA ogłosiła nowy termin startu promu kosmicznego Atlantis na 7 lutego. Atlantis ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną europejski moduł Columbus.
Przewidywany wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce do 2025 roku wymaga przygotowania do eksploatacji nowych złóż węgla brunatnego i budowy przy nich elektrowni - ocenili specjaliści.
Szwajcaria stara się wyhodować komercyjną odmianę szarotek, licząc na sprzedaż całych bukietów tych alpejskich kwiatków, które są jednym z symboli kraju.
Na wyspach archipelagu Tonga naukowcy zlokalizowali pozostałości osady rybackiej sprzed 2900 lat - najstarszego siedliska ludzkiego w całej Polinezji - donosi serwis internetowy Manawatu Evening Standard.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności