Największymi wytwórcami metanu, gazu przyczyniającego się do globalnego ocieplenia mogą być bakterie współpracujące z innym gatunkiem, który dostarcza im elektronów – informuje pismo „Energy and Environmental Science”.
Inwazyjne azjatyckie biedronki nie są tak podatne na ataki europejskich pasożytów, jak rodzime gatunki biedronek - zaobserwowali brytyjscy naukowcy.
Dwa epizody ocieplenia się klimatu Ziemi miliony lat temu doprowadziły do zmniejszenia się rozmiaru ciał ssaków – donoszą naukowcy amerykańscy.
W Krakowie zamontowano drapieżne ptaki do odstraszania gołębi.
Osobom jadającym ostre chińskie potrawy znane jest charakterystyczne uczucie odrętwienia i mrowienia ust wywoływane przez pieprz syczuański. Badacze już wiedzą, że dzieje się tak, bo pobudza on receptory reagujące na lekki dotyk.
W pobliżu zbiorników ze skażoną wodą na terenie japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I odkryto wyciek silnie radioaktywnej wody. Szacuje się, że wyciekło nawet ok. 300 ton cieczy - poinformował we wtorek operator elektrowni firma TEPCO.
Kolby chemiczne i nieporęczne chemostaty do hodowania bakterii mają szansę wkrótce trafić do lamusa. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie jako pierwsi na świecie skonstruowali układ mikroprzepływowy pozwalający kontrolować łączenie, transport i dzielenie mikrokropel. Od teraz w jednym układzie można prowadzić jednocześnie setki różnych hodowli bakterii, co przyspieszy m.in. prace badawcze nad nowymi antybiotykami.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali nanoszony na skórę czujnik, wskazujący poziom zmęczenia na podstawie analizy chemicznej potu - informuje „New Scientist”.
Naukowcom udało się poznać genom palmy oleistej, stanowiącej jedną z kluczowych roślin uprawnych na świecie.
Jak wyleczyć złośliwy nowotwór mózgu? Dlaczego dwie komórki tego samego organizmu, choć mają identyczny zestaw genów, mogą mieć różny kształt i pełnić odmienne funkcje? Odpowiedzi na podobne pytania poszukują naukowcy z nowej Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Nenckiego.
W Centrum Chorób Serca w Zabrzu zostanie wkrótce przeszczepione nowej generacji sztuczne serce o nazwie Carmat Heart – poinformował PAP szef ośrodka prof. Marian Zembala. Po raz pierwszy wykorzystano w nim naturalne tkanki wykonane z osierdzia wołowego.
Japońscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium trójwymiarowy fragment ludzkiej wątroby – informuje „Nature”. Pismo twierdzi, że w przyszłości podobnie będzie można hodować również inne narządy człowieka.
Niedobór snu, często towarzyszący zaburzeniom lękowym, może odgrywać kluczowa rolę w rozwoju lęku antycypacyjnego tj. wywoływanego przez samo myślenie o sytuacjach, które mogą przydarzyć się w przyszłości - informuje "Journal of Neuroscience".
Dzięki szczególnym właściwościom białka obecnego w mięśniach, foki i wieloryby mogą przebywać pod wodą dziesiątki minut- informuje „Science”.
Co najmniej jedna na 13 osób ma stopy lepiej niż inni przystosowane do wspinania się na drzewa – informuje „New Scientist”.