Za pomocą lasera można by wyzwolić i naprowadzić na cel błyskawicę - informuje magazyn "New Scientist". Pomysł wykorzystania potężnego lasera do wytworzenia ścieżki o niskiej oporności w atmosferze nabrał rozpędu w latach 90. XX wieku.
Naukowcy ze Szwecji sprawili, że fotony pojawiały się znikąd, czyli z próżni. Jak to możliwe? Taki efekt (zwany jako dynamiczny efekt Casimira) został przewidziany już ponad 40 lat temu, jednak dopiero teraz naprawdę go zaobserwowano. To, że w próżni niczego nie ma, jest tylko złudzeniem.
Wraz z początkiem października zostaną podane nazwiska pierwszych tegorocznych laureatów Nagrody Nobla - najpierw, 3 października, w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Naukowcy z Zakładu Spektroskopii Atomowej Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Marka Polasika dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego mechanizmu oddziaływania fotonu z elektronami atomu.
Trwa rejestracja uczestników IX Ogólnopolskiej Sesji Kół Naukowych Fizyków, która odbędzie się w Toruniu od 11 do 14 listopada. Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać swój udział w konferencji.
Pajęczyna utkana przez pająka pod wpływem halucynogenów, klatka, w której wywoływane będą pioruny, maszyna do przewidywania płci dziecka - to urządzenia, które powoli zapełniają wnętrza Centrum Nauki Kopernik. Montaż eksponatów trwać ma do 6 tygodni.
Domagamy się od kandydatów na prezydenta deklaracji, jaką politykę wobec nauki zamierzają prowadzić, czy w swoich programach przewidują inwestowanie w naukę i jakie działania na rzecz rozwoju nauki chcą inicjować - mówią przedstawiciele środowiska naukowego.
Emisyjny tomograf pozytonowy, zbudowany na bazie materiałów organicznych, to wynalazek dr hab. Pawła Moskala z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
W pracowniach Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (WF UW) naukowcy opracowali metody zapisu i odczytu informacji w pojedynczym atomie manganu. Przeprowadzony eksperyment może przyczynić się do budowy komputerów o ogromnych mocach obliczeniowych.
Stopnienie całego dryfującego lodu na świecie spowodowałoby podniesienie się poziomu mórz i oceanów na świecie od 4 do 6 centymetrów. W morzach i oceanach pojawia się coraz więcej gór lodowych i kry, a przyczyną jest ocieplenie klimatu - odkryli naukowcy.
Badania Profesora Ludwika Kostro z Uniwersytetu Gdańskiego dały podstawy do opracowania nowych metod pozyskiwania energii jądrowej. Dzięki reakcjom piezo-nuklearnym taka energia może powstawać w reaktorach jądrowych nowej generacji.
Zespół Stephena Bramwella z London Centre for Nanotechnology zajął się magnetycznymi monopolami, które występują tylko w specjalnych kryształach, znanych jako spinowy lód. Jak wykazali naukowcy, monopole mogą tworzyć "prąd magnetyczny" - podobny do elektrycznego.
Naukowcom ośrodka naukowego - Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny po raz pierwszy udało się stworzyć "fotograficzny portret" atomu - poinformował ukraiński kanał telewizyjny "Inter".
Wystartował jeden z czterech podprojektów wielkiego przeglądu nieba Sloan Digital Sky Survey SDSS-III. Podprojekt o akronimie BOSS ma na celu poszukiwania ciemnej energii.
Charles K. Kao, Willard S. Boyle i George E. Smith zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki za ujarzmienie światła na potrzeby nowych technologii. Kao odkrył, jak transmitować światło na długie dystanse poprzez włókna optyczne. Boyle i Smith po raz pierwszy opracowali sensor cyfrowy, pozwalający na stworzenie m.in. kamer i aparatów cyfrowych.