Świat nauki (archiwalne artykuły)

Modyfikując znaną od stuleci technikę grafiki artystycznej (rytownictwo) udało się wytworzyć mikroskopijne obrazki wykonane z tysięcy nanocząstek złota, których średnica miała 60 nanometrów.
Pierwsze samoloty skonstruowane przez braci Wright były dwupłatowcami, potem zaczęto produkować jednopłaty. W przyrodzie było podobnie - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich zdaniem, 125 milionów lat temu istniały dinozaury posiadające dwie pary skrzydeł - czytamy w "Nature".
Naukowcom udało się wyznaczyć masę Eris, jednego z obiektów należących do pasa Kuipera, który znajduje się poza orbitą Neptuna. Wyniki tych badań zostały opublikowane w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Jeden gen decyduje o zachowaniach seksualnych - przynajmniej u muszek - wykazały dwa niezależne zespoły naukowców. Gen nosi nazwę "bezowocny" ("fruitless"). Posiadają go zarówno samice, jak i samce muszek, ale u obydwu płci służy on do produkcji innych, specyficznych zestawów białek. U samców powstaje zestaw białek FruM.
W najbliższych pięciu latach wzrośnie wykorzystanie energii wiatrowej i jądrowej - wynika z raportu firmy PricewaterhouseCoopers (PwC). Jest on efektem badania przeprowadzonego wśród 114 firm z branży energetycznej działających w 44 krajach.
Nietoperze-wampiry rozpoznają swoje ofiary po oddechu tak samo dobrze, jak ludzie rozpoznają się wzajemnie po głosie - wynika z najnowszych niemieckich badań, które publikuje pismo "BMC Biology".
Włoski archeolog odkrył w Rzymie, za pomocą skanera radarowego, lokalizację legendarnej starożytnej świątyni poświęconej rzymskiemu bogu Kwirynusowi - donosi serwis internetowy ImediNews.
Nowoczesny miniaturowy laser świecący zielonym światłem o długości fali 532 nm skonstruowali polscy naukowcy z Politechniki Wrocławskiej.
W amerykańskim stanie Wyoming grupa naukowców znalazła ślady nieznanego dwunożnego dinozaura, który potrafił pływać. Ślady zidentyfikowano w miejscach, które 165 milionów lat temu leżały na linii brzegowej śródlądowego morza, pokrywającego zachodnią część dzisiejszego USA.
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał najdokładniejsze zdjęcie galaktyki spiralnej M81 ze wszystkich dotychczas uzyskanych. Fotografia bardzo szczegółowo przedstawia gwiazdy, pyły i obłoki gazu, które tworzą Galaktykę Bodego.
Wariant genu związany z dużą wydajnością mięśni i sprawnością fizyczną podlega silnej selekcji pozytywnej w toku ewolucji człowieka. Badania przeprowadziła grupa naukowców z Australii, a ich wyniki opublikowano na łamach pisma "Nature Genetics".
Odsalanie wody morskiej w celu uzyskania wody pitnej jest niewłaściwym sposobem radzenia sobie z brakami wody i może się przyczynić do zaostrzenia zmian klimatu - podała w Genewie organizacja obrońców przyrody WWF.
Poprzez uważne obserwacje nietoperze uczą się od bardziej doświadczonych osobników znajdowania smacznych płazów na obiad - informuje pismo "Current Biology".
Archeolodzy zakończyli prace wykopaliskowe prowadzone na Cyprze, podczas których odkryli starożytne miejsca pochówku, m.in. dzieci, dające obraz obrzędów religijnych i zachowań społecznych sprzed tysięcy lat - donosi serwis internetowy Financial Mirror.
Najszybszy w Polsce i czwarty pod tym względem w Europie superkomputer "Galera" zostanie uruchomiony już w listopadzie w Gdańsku. Dostępny dla naukowców i studentów superkomputer pomoże m.in. w badaniach nad nowymi lekami przeciwko nowotworom.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności