
Skład mleka matki zależy nie tylko od jakości jej diety, ale też od genów - dowodzą badania amerykańskie. Wpływ genów na ilość i jakość składników mleka jest dobrze znany
w przypadku krów. Brak jednak podobnych danych w odniesieniu do ludzkiego mleka.

W fabryce samochodów Nissan Motor Co., Ltd. w Barcelonie jeszcze przed końcem lata zostanie zainstalowanych 606 paneli słonecznych - podały służby prasowe Nissana. Zajmą one powierzchnię 3000 m kw. i będą wytwarzać 308 000 kWh energii elektrycznej rocznie, co przyczyni się do obniżenia emisji CO2 o 110 ton.

Archeolodzy odkryli w południowym Meksyku, w jeziorze powstałym w kraterze wygasłego wulkanu, drewniane berła w kształcie piorunów złożone w ofierze Tlalocowi, azteckiemu bogu deszczu i błyskawic - donosi serwis internetowy YahooNews.

Łącząc wyjątkowe właściwości stopy gekona i kleju wydzielanego przez małże udało się stworzyć "geckel" - materiał o wyjątkowej przyczepności - informuje "Nature".

Potężne kły mastodonta sprzed około trzech milionów lat znaleziono w północnej Grecji. Kły maja po około pięć metrów długości i każdy waży tonę - donoszą we wtorek greckie media.

Jedno z jezior, znajdujące się w okolicy epicentrum katastrofy tunguskiej, ma bardzo nietypową strukturę dna, która może być wynikiem uderzenia dużego meteorytu - informuje najnowszy numer czasopisma "Terra Nova".

38 lat temu - 21 lipca 1969 roku o godzinie 3.56 nad ranem czasu polskiego - amerykański kosmonauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek dotknął stopą powierzchni Księżyca.

Zmienione genetycznie rośliny, takie jak na przykład tytoń, można zmusić do produkcji białek odporności, tzw. przeciwciał, które wybiórczo rozpoznają i atakują komórki raka okrężnicy - dowiedli naukowcy z USA.

Zastąpienie kruszywa z kamieniołomów stosowanego do produkcji cementu portlandzkiego zanieczyszczonymi chemicznie osadami dennymi wydobytymi z pogłębianych portów czy rzek, może nie tylko obniżyć koszty produkcji cementu, ale również ułatwić zagospodarowanie trudno utylizowalnego materiału powstałego na skutek pogłębiania akwenów wodnych - informuje "Enviromental Science & Technology".

Szympansy - podobnie jak ludzie - zdolne są do bezinteresownych działań na rzecz innych członków swojej społeczności, nawet niespokrewnionych genetycznie - informuje pismo PLOS Biology.

Greccy archeolodzy odkryli zespół starożytnych wiejskich posiadłości i dużą tłocznię winogron, pochodzące z okresu od czasów poprzedzających okres rzymski do czasów późnego Bizancjum - donosi serwis internetowy Middle East Times.

Dzięki nowo opracowanej metodzie syntezy płynnych węglowodorów, można w łatwy sposób przetworzyć katalitycznie glicerol w odpowiednie substancje chemiczne, które mogą być stosowane jako "ekologiczne" paliwo dla silników spalinowych.

Angielscy naukowcy zidentyfikowali najbliższego współcześnie żyjącego krewniaka jednego z gatunków wymarłych ssaków - jelenia olbrzymiego. Jest nim zamieszkujący tereny Wielkiej Brytanii daniel płowy - podaje serwis "Nature".

Japońscy i europejscy astronomowie sporządzili mapę nieba w promieniowaniu podczerwonym. To pierwsza mapa całego nieba od ponad 20 lat, poprzednią wykonał satelita IRAS w 1984 r.

Dwaj Brytyjczycy, ojciec i syn, odkryli za pomocą detektora metali skarb Wikingów, w ocenie British Museum "najcenniejszy, na jaki natrafiono w ciągu ostatnich 150 lat" - poinformowała dyrekcja muzeum.