Świat nauki (archiwalne artykuły)

Kobiety ciężarne narażone na działanie zanieczyszczeń powietrza ze spalin samochodowych częściej rodzą małe dzieci - wynika z najnowszych francusko-niemieckich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Archeolodzy odkryli w ruinach starożytnego sanktuarium w środkowej Grecji tysiące miniaturowych naczyń glinianych i posążków - donosi serwis internetowy CNEWS. Prace wykopaliskowe prowadzone na stanowisku w pobliżu Orchomenos, 130 kilometrów na północny-zachód od Aten, odsłoniły rzadko rozsiane pozostałości ograniczającego muru, otaczającego wiejskie sanktuarium.
Nowoczesna technologia laserowa umożliwia precyzyjne wykonanie niemal każdego przedmiotu...w mili-, mikro- lub nanoskali! Przykładem mogą być 2-milimetrowe okulary wycięte za pomocą wiązki laserowej, z wygrawerowanym logo firmy o średnicy 100 mikrometrów - donosi "FocusLaserWorld".
Obszary pokryte stożkami wulkanicznymi, które odkryto na północnym biegunie Marsa, sugerują, że Czerwona Planeta może być wciąż geologicznie aktywna - czytamy w serwisie BBC News.
Udało się zidentyfikować pierwszy gen, który zwiększa ryzyko skrzywienia kręgosłupa, schorzenia znanego już od czasów Hipokratesa i diagnozowanego u 4 proc. dzieci w wieku 10-14 lat, wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "American Journal of Human Genetics".
W sierpniu rozpoczną się prace ziemne i budowlane nad rzeką Rospudą (Podlaskie) w obszarze Natura 2000, związane z budową obwodnicy Augustowa. 31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków - poinformował na konferencji prasowej w Augustowie dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie (GDDKiA) Zbigniew Kotlarek.
Naukowcy odkryli cząsteczkę, która zmniejsza produkcję przeciwciał w wyspecjalizowanych komórkach układu odpornościowego - informuje pismo "Nature Immunology".
Pozostałości trzech muzułmańskich miast z okresu średniowiecza zostały odkryte w północnej Etiopii - donosi serwis internetowy New Kerala.
Tak, jak przed wiekami, w rozegranej w sobotę inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, wojska polskie i litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły rozgromiły Zakon Krzyżacki, mimo jego wściekłego oporu. Wielki Mistrz Zakonu został zabity.
Pierwszy bankomat obchodzi w środę swe 40-lecie - poinformował brytyjski bank Barclays, który uruchomił debiutanckie urządzenie w swoim oddziale w londyńskiej dzielnicy Enfield.
Olbrzymie pingwiny przemierzały teren obecnego Peru już ponad 40 mln lat temu - o wiele wcześniej, niż naukowcy ocenili czas rozprzestrzenienia tych nielotów w cieplejszy klimat - informuje najnowszy numer "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).
Najnowsze obserwacje prowadzone przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra i Kosmiczny Teleskop Hubble'a wskazują na to, że gwiazda Eta Carinae zbliża się do kresu swojego życia. Ten bardzo tajemniczy obiekt znajduje się tylko około 7500 lat świetlnych od Ziemi.
Mutację genetyczną, która przyczynia się do rozwoju torbielowatości rdzenia nerek, poważnego schorzenia grożącego niewydolnością tego narządu, zidentyfikowali naukowcy europejscy i amerykańscy. Informację na ten temat zamieszcza pismo "Nature Genetics".
Przetwarzanie moczu może być odpowiedzią na globalny brak fosforu w przyszłości - sugeruje naukowiec z Australii. O jego badaniach informuje serwis "News in Science".
Przeprowadzenie terapii genowej mózgu poprzez zwykły, dożylny zastrzyk jest już możliwe, przynajmniej u myszy - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Odkrycie może umożliwić nieinwazyjne leczenie chorób układu nerwowego.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności