
Marsjański łazik Spirit odkrył ślady gwałtownej erupcji wulkanu na równinie "Home Plate" w okolicach krateru Guseva. Jest to pierwszy ślad działalności wulkanicznej znaleziony na Marsie w trakcie misji NASA Mars Exploration Rover, w ramach której działają łaziki Spirit i Opportunity. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Science".

Białko p53, najbardziej znane białko supresorowe (hamujące) nowotworów, działa bezpośrednio na cząsteczki z rodziny małych DNA, które są niezbędne do wzrostu i podziałów komórek - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Potężne himalajskie lodowce cofają się gwałtownie i mogą zniknąć w ciągu najbliższych 50 lat. Lodowce Himalajów, które rozciągają się na długości 2.400 km od Pakistanu poprzez Indie, Chiny, Nepal i Bhutan, zasilają dziewięć z największym rzek Azji, od których zależy życie 1,3 miliarda ludzi.

Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się odkryć receptor odpowiedzialny za odczuwanie zimna. Jest to tzw. receptor mentolowy o nazwie - TRPM8. Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

W Norwegii znaleziono but liczący ok. 3500 lat. Odkrycia dokonał, na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., turysta wędrujący po jednym z lodowców w Opplandzie, górzystym regionie leżącym w centralnej części kraju.

Szczątki gigantycznego dinozaura, zaskakująco podobnego do ptaka, odkryto w Mongolii Wewnętrznej w Chinach - informuje najnowszy numer tygodnika "Nature". Jest to zaskakujące znalezisko, gdyż dotychczas większość teorii na temat budowy dinozaurów zakłada, iż dinozaury mięsożerne, w miarę ewolucji w stronę cech ptasich, malały.

Astronomom udało się stworzyć mapę planety pozasłonecznej. Co prawda nie zachwyca szczegółowością, ale to dopiero pierwsze tego typu badania. Mapa przedstawia rozkład temperatury, jaką ma atmosfera planety.

Warianty genu mogą zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych u mężczyzn, którzy zaczynają brać leki przeciw depresji - zaobserwowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Archives of General Psychiatry".

Polskie brzegi Bałtyku są nieustannie niszczone i ubywa ich na całej długości. Jest to skutek procesów naturalnych i działalności człowieka - powiedział Ryszard Dobracki z Oddziału Pomorskiego Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) na konferencji "Geozagrożenia - zmniejszanie ryzyka, podnoszenie świadomości".

Aktywny składnik popularnej Viagry może łagodzić stan zmęczenia wywołany zmianą strefy czasowej, tzw. efekt jet-lag, ale tylko w przypadku podróży, które odbywamy na wschód - zaobserwowali naukowcy z Argentyny w badaniach na chomikach.

Badając stężenie narkotyków i ich metabolitów w miejskich ściekach, można określić ilość nielegalnych używek stosowanych przez mieszkańców danego obszaru - donosi "Journal of Environmental Monitoring".

Do tej pory astronomowie byli przekonani, że gwiazdy w gromadach kulistych powstały mniej więcej jednocześnie w przypadku danej gromady. Jednak najnowsze obserwacje Teleskopu Hubble'a pokazują, że sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana.

Terapia wykorzystująca geny pobudzające regenerację neuronów może pomóc w leczeniu zaburzeń erekcji u pacjentów, u których są one wywołane uszkodzeniem nerwów penisa - wynika z najnowszych badań amerykańskich prowadzonych na szczurach. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Pół tony śmieci zebrał i usunął z Mount Everestu japoński himalaista. Ken Noguchi już po raz piąty zdobył najwyższy szczyt świata, ale nie chodzi mu wcale o to, żeby przecierać nowe szlaki, lecz sprzątać

Niektóre grzyby potrafią czerpać energię potrzebną do życia z promieniowania jonizującego - informuje pismo "PloS ONE". Zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami, aby żyć, grzyby rozkładają materię organiczną.