Świat nauki (archiwalne artykuły)

Pół tony śmieci zebrał i usunął z Mount Everestu japoński himalaista. Ken Noguchi już po raz piąty zdobył najwyższy szczyt świata, ale nie chodzi mu wcale o to, żeby przecierać nowe szlaki, lecz sprzątać
Niektóre grzyby potrafią czerpać energię potrzebną do życia z promieniowania jonizującego - informuje pismo "PloS ONE". Zgodnie z powszechnie przyjętymi poglądami, aby żyć, grzyby rozkładają materię organiczną.
Grobowiec, gdzie pochowano króla Judei Heroda, który według Ewangelii św. Mateusza rozkazał dokonać rzezi niewiniątek, odnaleziony został przez profesora Ehuda Necera z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
Nanomateriały, w tym nanocząstki, nie muszą być syntetyzowane za pomocą chemicznych metod. Badania polskich naukowców dowodzą, że różne mikroorganizmy, między innymi grzyby pleśniowe, potrafią wytwarzać przeróżnej wielkości nanocząstki srebra.
Drobne zmiany w ruchu wirowym Merkurego doprowadziły astronomów do wniosku, że jego jądro jest w stanie płynnym - informuje najnowszy numer czasopisma "Science". Każdy z nas wie, że jajko ugotowane, po wprawieniu w ruch obrotowy, kręci się zupełnie inaczej niż jajko surowe.
Po raz pierwszy do ponad 40 lat w Japonii odnotowano złożenie jaja przez dziko żyjące bociany białe i wyklucie się z niego pisklęcia. Pisklę wykluło się na zachodzie kraju w gnieździe umieszczonym na słupie o wysokości 13 metrów.
Dzięki bakteriom być może uda się powstrzymać chorobę, która wyniszcza płazy na całym świecie - poinformowano podczas 107. zjazdu American Society for Microbiology w Toronto.
Tyranozaur rex mógł mieć poważne trudności z upolowaniem szybkiego i zwinnego zwierzęcia. Prawdopodobną ociężałość tego wielkiego drapieżnika potwierdzają badania, których wyniki opublikowano w piśmie "Journal of Theoretical Biology".
Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) ogłosili odkrycie najmasywniejszej planety pozasłonecznej, zaliczanej do kategorii planet tranzytowych. Orbita tych planet jest usytuowana w taki sposób, że ciała te krążąc wokół gwiazdy macierzystej, okresowo przesłaniają jej tarczę dla obserwatora na Ziemi. Odkrycie zostało opisane w czasopiśmie "Astrophysical Journal".
Dziedziczną mutację genetyczną, która zwiększa ryzyko zachorowania na przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL), jedną z najczęstszych rodzajów białaczek u dorosłych - znaleźli naukowcy z USA. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Cell".
Mięsożerne gąbki, 585 nowych gatunków skorupiaków oraz setki gatunków innych bezkręgowców odkryto w głębinach wokół Antarktydy. Naukowcy europejscy sugerują, że wody te mogły być "kolebką życia" organizmów morskich.
Ćwiczenie jogi podnosi w mózgu poziom substancji, która wycisza aktywność neuronów - zaobserwowali naukowcy z USA. Dzięki temu jogę można będzie wykorzystać w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, które mają związek z niedoborem tego neuroprzekaźnika - napisali autorzy artykułu na łamach pisma "Journal of Alternative and Complementary Medicine".
W górskiej jaskini na północy Nepalu odkryto pochodzące prawdopodobnie z XII wieku malowidła przedstawiające życie Buddy - podano w piątek w Katmandu. O istnieniu jaskini poinformował grupę międzynarodowych ekspertów miejscowy pasterz owiec.
Satelita COROT znalazł swoją pierwszą planetę. Poszukiwania planet są jednym z głównych celów tej europejskiej misji kosmicznej. COROT nie zobaczył samej planety, a wykrył jej obecność obserwując niewielkie osłabienia światła gwiazdy na skutek przejścia przed nią planety. Taką wędrówkę planety przed gwiazdą nazywa się tranzytem.
Naukowcy odkryli cztery nowe geny, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi - informuje tygodnik "Nature". Autorzy pracy przeprowadzili badanie genomu i odkryli również wiele genów prawdopodobnie związanych z chorobą.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności