Świat nauki (archiwalne artykuły)

Zmierzająca ku Plutonowi amerykańska sonda kosmiczna New Horizons wykonała szereg zdjęć Jowisza oraz jego pierścieni, i czterech największych księżyców. Spotkanie z największą planetą Układu Słonecznego pozwoliło zwiększyć prędkość statku kosmicznego NASA do 80 tys. km na godz. Dzięki temu New Horizons dotrze do Plutona już w 2015 roku.
5 czerwca 1947 r. sekretarz stanu USA George Marshall przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla całej Europy, którego celem politycznym było przeciwstawienie się komunizmowi poprzez odbudowę gospodarki państw europejskich zniszczonych II wojną światową. W sumie na pomoc Stany Zjednoczone przeznaczyły 13,5 miliarda dolarów. Polska, podobnie jak inne państwa podporządkowane ZSRR, ze względu na stanowisko Moskwy, nie mogła przystąpić do tego projektu.
Osoby, które mają mniej niż dwie kopie genu FCGR3B, są bardziej narażone na zachorowanie na choroby autoimmunolgiczne, między innymi toczeń, zapalenie wielonaczyniowe czy ziarniniak Wegenera - donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature Genetics".
W Unii Europejskiej elektrownie, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę emisjami dwutlenku węgla znajdują się w Grecji, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Polsce - wynika z opublikowanego raportu organizacji obrońców środowiska WWF.
Nietoperze latają i manewrują zupełnie inaczej niż ptaki i wcale nie tak, jak się wydawało aerodynamikom - wynika z badań opublikowanych na łamach "Science."
Zespół bułgarskich archeologów odkrył pozostałości rzymskiego miasta w północnej Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite. Odkrycia dokonano w pobliżu wioski Gorsko Ablanowo, położonej 30 kilometrów na południe od miasta Ruse.
Bezdotykowa spektrometryczna analiza dokumentów pozwala na rozróżnianie rodzaju atramentu czy też tuszu, jaki został przy ich pisaniu wykorzystany. Technika ta umożliwia wykrywanie fałszerstw zarówno nowych dokumentów, jak i bardzo starych manuskryptów - informuje "The Analyst".
Zespół astronomów kierowany przez Petera Tuthilla z Uniwersytetu w Sydney odkrył wyjątkową mgławicę, która nie tylko będzie interesującym przedmiotem badań naukowych, ale jest też niezwykle pięknym obiektem.
Trałowanie dna morskiego ma być zakazane na 1/4 obszaru światowych oceanów - ustaliły kraje z regionu południowego Pacyfiku.
Z najnowszych badań naukowców zajmujących się ochroną populacji żółwia błotnego w woj. lubuskim wynika, że gady te spędzają zimę w dużych grupach, a samice co roku z zaskakująca dokładnością odnajdują swoje gniazda - poinformował PAP dr Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Malowidło ścienne z czasów rzymskich, wykonane 1900 lat temu, zostało odkryte w pozostałościach rzymskiej rezydencji, znajdującej się pod jedną z włoskich restauracji w centrum Londynu - donosi serwis internetowy Times UK.
Najmniejsza pipeta świata, o wielkości 2 mikrometrów, umożliwia nanoszenie kropelek o objętości kilku zeptolitrów (0,000 000 000 000 000 000 001 litra), co odpowiada około 1000 atomów w kropelce. Sposób krystalizacji oraz rodzaje oddziaływań w tak małej kropelce trudne są do wyjaśnienia za pomocą tradycyjnych modeli - donosi "Nature Materials".
Agencja NASA wystrzeliła rakietę z satelitą AIM, który zbada tajemnicze chmury występujące w atmosferze ziemskiej na wysokości około 80 km.
Międzynarodowa grupa badaczy zsekwencjonowała genom komara Aedes aegypti odpowiedzialnego za rozprzestrzenianie żółtej febry i arbowirusa dengi - najgroźniejszych chorób Afryki i innych krajów rozwijających się - informuje pismo "Science".
Około 885 martwych fok, w większości szczeniąt, wyrzuciły od marca fale na kazachski brzeg Morza Kaspijskiego. Przyczyna śmierci fok nie jest jasna - podały władze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności