
Najwięksi światowi dystrybutorzy kawy są zamieszani w handel ziarnem, pochodzącym z nielegalnych plantacji na Sumatrze - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji WWF. W ten sposób przyczyniają się do zagłady tamtejszych tygrysów.

Raflezja, roślina o największych cuchnących kwiatach, dochodzących do średnicy metra i o pąkach wielkości piłki do koszykówki, wreszcie znalazła swoje miejsce w systematyce roślin. Jej bliskimi krewnymi okazały się rośliny o kwiatach kilkumilimetrowych - czytamy w ostatnim "Science".

Czaszka Homo sapiens pochodząca ze stanowiska Hofmeyr w RPA liczy ok. 36 tys. lat. Wyniki nowego datowania stawiają ją w rzędzie znalezisk potwierdzających, że ewolucja naszych przodków zakończyła się jeszcze przed opuszczeniem kontynentu afrykańskiego - informuje serwis internetowy Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.

Gen, który pełni ważną rolę w obronie organizmu przed całym spektrum wirusów, w tym wirusami grypy i opryszczki, zidentyfikowali naukowcy z Niemiec i USA. Jak napisali na łamach pisma "Proceeding of the National Academy of Sciences", odkrycie to może pomóc w opracowaniu nowych leków przeciwwirusowych.

Pokrywa lodowa Arktyki robi się coraz cieńsza. Lody topnieją nie tylko w wyniku ogrzewania atmosfery, ale również dlatego, że od dołu podgrzewają je gorące prądy morskie. To bezprecedensowe zjawisko od wielu lat badają polscy oceanografowie, którzy są przekonani, że wiąże się ono z działalnością człowieka.

Nowy gatunek nietoperza, którego palce i stopy posiadają duże przyssawki, pomocne we wspinaniu się po liściach, odkryto na Madagaskarze - informuje pismo "Mammalian Biology". Nowy gatunek należy do rodziny nietoperzy występującej jedynie na Madagaskarze. Wcześniej uważano, że Myzopoda obejmuje tylko jeden, rzadki gatunek.

Rosyjscy archeolodzy znaleźli w Ałtaju zamrożone ciało wojownika sprzed dwóch tysięcy lat - poinformował dziennik rządowy "Rossijskaja Gazieta". "To bardzo ważne odkrycie" - zaznaczył archeolog Aleksiej Tyszkin, zwracając uwagę, że dzięki wiecznej zmarzlinie ciało wojownika dotrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie.

Zespół paleontologów znalazł ponad 100 skamieniałych jaj dinozaurów z okresu kredy w stanie Madhja Pardeś w środkowych Indiach - informuje dziennik "Hindustan Times". Znaleziska dokonano 150 km od miasta Indaur już w grudniu, ale paleontolodzy zwlekali z podaniem tej informacji, dopóki nie zostanie potwierdzone, że są to rzeczywiście jaja dinozaura.

Obserwując jedną z najbliższych nam gromad kulistych udało się zaobserwować najdalsze znane obiekty tego typu -informują astronomowie na zjeździe American Astronomical Society, odbywającym się w Seattle.

Bakteria Helicobacter pylori, będąca przyczyną choroby wrzodowej żołądka, była już obecna w układach trawiennych naszych przodków, którzy ok. 60 tys. lat temu opuścili Afrykę. Stwierdził to, w trakcie ostatnich badań zespół naukowców, który porównał sekwencje DNA człowieka i towarzyszącej mu bakterii przewodu pokarmowego - informuje serwis internetowy magazynu "Nature".

Zmienione genetycznie kury, które produkują w swoich jajach dwa cenne leki - m.in. lek na raka, wyhodowali naukowcy brytyjscy, twórcy słynnej owieczki Dolly - pierwszego sklonowanego ssaka. Informację na ten temat zamieszcza najnowszy numer pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Amerykańscy fizycy opracowali metodę "dostrzeżenia" niewidocznych dotąd wymiarów Wszechświata. W najnowszym "Physical Review Letters" wyjaśniają jak, patrząc w głąb kosmosu, ujrzeć naturę tych ukrytych wymiarów.

Tysiące biednych Brazylijczyków ze szpadlami i piłami łańcuchowymi brnie przez dżunglę do miejsca, które nazwano już nowym El Dorado. Nowa gorączka złota niepokoi brazylijskie władze ze względu na potencjalne szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego.

Nie tylko ludzie mogą być łasuchami i odczuwać przyjemność z jedzenia słodkich rzeczy - donosi numer czasopisma "Journal of Neuroscience". Do tej pory sądzono, że jest to unikatowa cecha człowieka. Teraz okazało się, że także myszy potrafią rozpoznawać słodki smak.

W Akademii Górniczo-Hutniczej trwają badania nad przywiezionymi z Egiptu próbkami skał i fragmentami ścian piramid. Bardzo prawdopodobne jest, że w okolicach piramid doszło do upadku meteorytów. Materiał do badań został zebrany podczas grudniowej ekspedycji naukowej geologów.