
U kobiet z mutacją w genie PALB2 ryzyko zachorowania na raka sutka jest ponad dwukrotnie wyższe niż u innych kobiet w populacji - donoszą naukowcy na łamach pisma "Nature Genetics".

Głęboko w morzach i pod lodami Antarktydy powstają teleskopy neutrinowe, nowe narzędzia badań astronomicznych i fizycznych. Nowe perspektywy astronomii neutrinowej przedstawiono w najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Rafy koralowe giną z powodu zmian klimatycznych 20 razy szybciej niż lasy tropikalne - ostrzega prezes Amerykańskiego Towarzystwa Oceanografii i Limnologii Carlos Duarte. Według Duarte, rocznie znika 9 proc. raf koralowych i w latach 2010-2020 większość raf będzie już dotkniętych chorobą powodującą przebarwienia z powodu wzrostu temperatury wód.

Preparaty roślinne - na przykład ze stokrotek - mogą chronić zwierzęta hodowlane przed szkodliwymi bakteriami równie dobrze, co antybiotyki - mówiono na temat zdrowej żywności zorganozowanej w Brukseli. Trwają badania nad praktycznym wykorzystaniem tych odkryć.

W pobliżu szkockiego Drum Castle odnaleziono rzadki w tych okolicach okaz kamiennego ostrza z okresu neolitu. Nie dokonali tego jednak archeolodzy, ale... pies zarządcy zamku - informuje serwis internetowy "BBC News".

Laptop zalany szamponem, zewnętrzny dysk unieruchomiony przez gnijący banan, nośnik danych przewożony w brudnych skarpetkach, komputery zrzucone z helikoptera i rozjechane przez ciężarówki - to przedmioty, z którymi mają do czynienia specjaliści od odzyskiwania danych.

Europa chce skonstruować gigantyczny teleskop o średnicy 42 metrów. To czterokrotnie więcej niż obecnie działająca na świecie generacja teleskopów o średnicach rzędu 10 metrów. Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) to jedna z największych instytucji astronomicznych na świecie.

Najstarsza gazeta świata, "Post Och Inrikes Tidningar", przestaje się ukazywać w druku i będzie publikowana wyłącznie w internecie - poinformowała gazeta na swojej stronie internetowej.

Odkrycie nowej mutacji, która wywołuje niezwykle rzadką chorobę objawiającą się przyspieszonym starzeniem organizmu - progerię, pomaga pogodzić dwie niezależne i pozornie sprzeczne teorie starzenia. Pracę na ten temat opublikowali na łamach najnowszego numeru tygodnika "Nature" naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine i Erasmus Medical Center w Rotterdamie we współpracy z naukowcami z Hamburga i Kalifornii.

Poziom wód w oceanach może wzrosnąć o 140 cm do 2100 roku z powodu globalnego ocieplenia - ostrzegł Stefan Rahmstorf z Instytutu Badań Klimatycznych w Poczdamie w numerze prestiżowego pisma "Science".

Ulepszone genetycznie drożdże mogą produkować alkohol na biopaliwo szybciej i wydajniej - informuje "Science". Drożdże udoskonalili naukowcy z Whitehead Institute oraz Massachusetts Institute of Technology. Alkohol etylowy (etanol) jest już w wielu krajach świata liczącym się źródłem energii.

Ostatnie odkrycia norweskiej ekspedycji archeologicznej w Górach Tsodilo na terenie Botswany potwierdzają fakt, że pierwsze świadectwa myślenia symbolicznego wśród naszych przodków pochodzą sprzed ok. 100 tys. lat - informuje serwis internetowy "EurekAlert".

Nowoczesna technika przędzenia sztucznych, polimerowych włókien za pomocą silnego pola elektrycznego umożliwiła stworzenie pierwszego na świecie włókna utworzonego z żywych komórek oraz polimeru - donosi "Biomacromolecules".

Ssaki zdolne do lotu ślizgowego, mogły się pojawić jeszcze przed ptakami - sugerują autorzy badań opublikowanych na łamach "Nature." Jak dotąd za najstarsze szczątki latających ssaków uważano kości nietoperzy sprzed 51 milionów lat.

Połączyć siły agencji kosmicznych i zdobyć Księżyc w ciągu 10 lat - taka jest propozycja kilku międzynarodowych organizacji badań i eksploracji kosmosu. Fundacja Bezpieczny Świat (Secure World Foundation) oraz Towarzystwo Planetarne (The Planetary Society) proponują wspólnie, aby w roku 2007 rozpocząć "Międzynarodową Dekadę Księżyca".