Świat nauki (archiwalne artykuły)

Nawet 10 proc. użytkowników przenośnych odtwarzaczy muzyki ryzykuje trwałe uszkodzenie słuchu - wynika z badań Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR).
Dzięki naukowcom z Centrum Doskonałości Wicomm Politechniki Gdańskiej, na rynku pojawią się oryginalne polskie technologie bezprzewodowe. Na targach Technicon Innowacje 2008 w Gdańsku zaprezentowano m.in. trzy wynalazki gotowe do wdrożenia w praktyce gospodarczej.
Francuska firma Heuliez, we współpracy z firmą Michelin i operatorem telefonii komórkowej Orange, przygotowuje się do wypuszczenia na rynek przyszłościowego, elektrycznego samochodu o nazwie Will.
Uwaga! Niebawem z cukierniczek może zacząć masowo znikać ich zawartość - cukier, który w specjalnych ogniwach paliwowych można wykorzystać zamiast tradycyjnych baterii, jako źródło energii elektrycznej dla niewielkich urządzeń typu odtwarzacz MP3, donosi "Energy & Environmental Science".
Po raz kolejny okazało się, że bez pomocy Natury nowoczesna nauka nie ma szans. Używając białka z kurzego jajka jako matrycy, naukowcy zsyntetyzowali nieorganiczne, silnie magnetyczne nanorurki, donosi "Chemical Communications".
Podświetlany ekran dotykowy i rysik do robienia notatek to nowe elementy, które pojawią się w trzecim z kolei modelu urządzenia firmy Sony, służącego do czytania książek w wersji elektronicznej.
Czy monokryształy można hodować? Dlaczego dioda świeci? Czym są półprzewodniki i jak wyglądają urządzenia do ich otrzymywania i badania? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy pokazu "Półprzewodniki - źródła prądu i światła", który w ramach XII Festiwalu Nauki w Warszawie zorganizował Zakład Fizyki Ciała Stałego (ZFCS) Instytutu Fizyki Doświadczalnej UW.
Skonstruowany przez Brytyjczyków termometr jest tak mocny, że wytrzymuje eksplozję materiału wybuchowego i pozwala rejestrować dane o jej temperaturze - informuje "New Scientist".
Komisja Europejska (KE) chce, aby do 2010 roku wszyscy Europejczycy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu - poinformowała w czwartek komisarz ds. telekomunikacji Viviane Reding.
Dzięki nowemu systemowi tłumiącemu hałas można będzie pozyskiwać więcej energii z siły wiatru - informuje serwis "EurekAlert". Dotychczas turbiny wiatrowe położone w pobliżu siedlisk ludzkich nie działały z pełną mocą ponieważ emitowały uciążliwy hałas o zbyt dużym natężeniu.
W ciągu minionego roku w Polsce podwoiła się liczba gospodarstw domowych, w których jest notebook i telewizor HD. Obecnie 38 proc. gospodarstw posiada dostęp do internetu - wynika z badania przeprowadzonego przez ośrodek SMG/KRC.
Zakładany na plecy aparat, dzięki któremu ma być możliwy swobodny, półgodzinny lot zademonstrowano podczas pokazu eksperymentalnych statków powietrznych w Oshkosh, w stanie Wisconsin.
China Blue High Definition (CBHD) - taką nazwę nosi technologia zapisu danych opracowana przez koncern Shanghai United Optical Disc. Ma być konkurencją dla technologii Blu-ray. Jak poinformowali przedstawiciele koncernu, pierwsza linia produkcyjna przystosowana do wytwarzania płyt typu CBHD już powstała.
W Krakowie powstanie Europejskie Centrum Gier ze studiami animacji i produkcji dźwiękowej. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Krakowski Park Technologiczny, a jego inicjatorami i uczestnikami - Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński i firmy prywatne z branży gier wideo.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii naukowcy pobili rekord efektywności przetwarzania energii zawartej w świetle słonecznym w energię elektryczną. Obecnie najbardziej wydajna bateria słoneczna przekształca aż 24,7 procent energii światła w prąd elektryczny - donosi "LaserFocusWorld".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności