Świat nauki (archiwalne artykuły)

Obiecująca terapia genetyczna wykorzystująca małe cząsteczki RNA do blokowania zmutowanych lub wirusowych genów może być groźna dla życia zwierząt - wynika z badań amerykańskich, o których informuje najnowszy tygodnik "Nature".
Dotychczas w najbogatszych krajach świata na 100 nowonarodzonych dziewczynek, przypadało 106 chłopców. Teraz liczba noworodków płci męskiej zaczyna spadać. Naukowcy alarmują, że winne są toksyczne chemikalia.
Jedz banany, póki jeszcze możesz. Już niedługo mogą zniknąć z powierzchni Ziemi - ostrzega Światowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Informację na ten temat podaje serwis "New Scientis".
Izraelscy archeolodzy odkryli na południowo-
wschodnich obrzeżach Jerozolimy duże skupisko kamiennych narzędzi, wykorzystywanych przez prehistorycznych ludzi setki tysięcy lat temu - donosi serwis internetowy Jerusalem Post.
Wykorzystując azotek glinu oraz azotek glinu domieszkowany magnezem naukowcy opracowali nowy typ świecącej diody, która emituje światło o długości fali 210 nm. Jest to pierwsza dioda LED, która świeci światłem o tak krótkiej długości fali, donosi "Nature".
Rybacy na Syberii natknęli się na niecodzienne znalezisko - kompletnie zachowany szkielet mamuta - informuje serwis BBC News. Szczątki odsłoniła cofająca się po powodzi woda w rejonie
Krasnojarska. Szkielet zachował się w bardzo dobrym stanie - nienaruszone są kości kręgosłupa, czaszki, zęby oraz kły. Jak szacują naukowcy, zwierzę mogło przeżyć ok. 50 lat.
Władze NASA zatwierdziły realizację kolejnej księżycowej misji - w październiku 2008 roku w stronę Srebrnego Globu poleci Lunar Reconnaissance Orbiter - czytamy na stronie NASA.
Zaśnieżone szczyty i lodowce w Afryce zawsze wydawały się trochę "z innej bajki", ale były obecne na tym kontynencie przez setki tysięcy lat. Zbliża się jednak koniec epoki afrykańskich lodowców, znikną w ciągu najbliższych 20 lat - alarmują naukowcy na łamach pisma "Geophysical Research Letters 1"..
"Awans społeczny" zwiększa agresję osy klecanki (Polistes dominulus), tworzącej kolonie - informuje pismo "American Naturalist". Naukowcy z University of Cambridge oraz University College w Londynie przeprowadzili badania nad tą osą. W jej przypadku nie wystarczy być odpowiednikiem wicepremiera - możliwość rozmnażania daje tylko najwyższa pozycja w społeczności. Aby ją osiągnąć, trzeba czekać na śmierć wyższych rangą rywali.
Podczas ostatnich wykopalisk prowadzonych w Minab i Roudan w prowincji Hormozgan w południowym Iranie archeolodzy odnaleźli ozdoby pochodzące sprzed 3000 lat, a także 40 islamskich monet z okresu XIII - XVIII wieku - donosi serwis internetowy CHN Agency.
Użytkownicy wyszukiwarek są narażeni na ryzyko przekierowania na strony, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu - wynika z badań analityka bezpieczeństwa i oprogramowania szpiegowskiego z firmy McAfee, Bena Edelmana.
Pierwszą "kosmiczną turystką" może zostać Anousheh Ansari, urodzona w Iranie założycielka firmy Telecom Technologies i fundatorka Ansari X Prize - nagrody za skonstruowanie statku kosmicznego bez pomocy funduszy rządowych - informuje serwis Space. com .
Satelity NASA znalazły miejsce na Ziemi, które przyciąga najwięcej promieniowania ultrafioletowego - czytamy w ostatnim numerze pisma "New Scientist". To miasto Cuzco w Peru, historyczna stolica imperium Inków - wyznawców kultu Słońca.
Naukowcy zrozumieli sposób, w jaki udar mózgu prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Okazało się, że związany z udarem stres powoduje otwarcie się kanałów, przez które do neuronów napływają zabójcze ilości jonów - wynika z
kanadyjskich badań. Zdaniem autorów najnowszej pracy na łamach tygodnika "Science", odkrycie to może zaowocować nowymi metodami ochrony neuronów przed skutkami udaru.
Wbrew ogłoszonym w roku 2003 rewelacjom, znaleziony na indonezyjskiej wyspie Flores "hobbit", nie był nieznanym gatunkiem człowieka, ale osobą chorą na mikrocefalię -
twierdzą autorzy artykułu w "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności