Zespół włoskich archeologów odkrył w Rzymie ruiny świątyni sprzed 2700 lat, pochodzącej z czasów Numy Pompiliusza, drugiego legendarnego króla Rzymu panującego w VIII w. p.n.e. - donosi serwis internetowy Times UK.
W porcie Cadiz w południowej Hiszpanii archeolodzy odkryli pozostałości starożytnych murów z VIII w.p.n.e., stanowiących prawdopodobnie część fenickiego miasta Gadir - donosi serwis internetowy Mathaba.
Duńscy archeolodzy odkryli na przedmieściach Kopenhagi rzymski cmentarz z III w. n.e. - donosi serwis internetowy International Herald Tribune.
W Bułgarii ruszył projekt rekonstrukcji starożytnego trackiego miasta Seuthopolis (Sewtopolis), którego ruiny znajdują się obecnie na dnie dużego zbiornika retencyjnego Koprinka w środkowej części kraju - poinformowały sobotnie media w Sofii.
Ludzkie szczątki noszące ślady tzw. praktyk antywampirycznych odkryli archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. dr hab. Wojciecha Chudziaka z UMK w Toruniu na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Kałdusie, na południowy zachód od Chełmna. Zdaniem naukowców, tego typu groby dowodzą, że średniowieczny człowiek żył w świecie wypełnionym irracjonalnymi lękami.
Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku w Portugalii odkryli 4500 rzymskich monet ukrytych w ścianie budynku - donosi serwis internetowy Fox News.
W północnej Syrii archeolodzy odkryli malowidła naścienne pochodzące sprzed ponad 3000 lat - donosi serwis internetowy Fox News.
Serbscy archeolodzy odkryli w południowej Serbii starożytne artefakty, które mogą być pozostałościami najstarszego w Europie warsztatu metalurgicznego - donosi serwis internetowy Beta92 News.
W okolicach miejscowości Nemetbanya na zachodzie Węgier ma powstać węgierski Park Jurajski. Wkrótce zostanie utworzone konsorcjum odpowiedzialne za to przedsięwzięcie - informuje węgierski dziennik "Naplo", powołując się na burmistrza Nemetbanya, Gabora Nagya.
Najnowsze analizy DNA dowodzą, że neandertalczycy, migrując na wschód, zawędrowali 2 tys. km dalej niż wcześniej przypuszczano - informują naukowcy na łamach tygodnika "Nature". Dotarli aż do południowej Syberii.
Robotnicy podczas prac budowlanych na ulicy łączącej siedzibę dawnej KGB na Łubiance z Placem Czerwonym w Moskwie znaleźli szczątki 34 osób i zardzewiały pistolet - podały stołeczne władze.
Archeolodzy chińscy odnaleźli grobowiec trzeciego i ostatniego cesarza dynastii Qin (221-207 r. p.n.e.) obok mauzoleum Qin Shi Huangdiego, pierwszego cesarza tej dynastii, który zjednoczył Chiny i kazał się pochować w eskorcie 8000 terakotowych żołnierzy - poinformowała agencja Xinhua.
Naukowcy, badający ślady uprawy roślin w Chinach przed tysiącami lat, doszli do wniosku, że kultywacja ryżu na wielka skalę rozpoczęła się tam ponad 7700 lat temu. Wyniki tych badań opublikowane zostały w magazynie Nature.
Naukowcy z Indii określili wiek przypadkowego znaleziska, jakim był przypadkowo odnaleziony w ziemi zestaw miedzianych przedmiotów, na blisko 4000 lat. Odkryli też nowe stanowisko archeologiczne - donosi indyjski serwis internetowy The Economic Times.
Archeolodzy odkryli w Belize, w zachodniej części Półwyspu Jukatańskiego, fundamenty trzech budowli, które stanowią fragment dużego starożytnego miasta Majów - donosi serwis internetowy "The Reporter".