
Naukowcy odkryli białko, które reguluje aktywność i działanie adiponektyny, hormonu otyłości - donosi najnowszy numer "Nature Cell Biology".

Nowy olbrzymi rysunek na płaskowyżu Nazca w Peru, słynnym z wielkich rysunków wykonanych na powierzchni ziemi i widocznych z lotu ptaka, został odkryty przez zespół japońskich badaczy - donosi serwis internetowy Mainichi Daily News.

Zamiast radaru policja może ustawić urządzenie, które wykryje pojazdy przekraczające prędkość na
podstawie wydawanego przez nie dźwięku -informuje "New Scientist".

Paleontolodzy donoszą o nowym odkryciu skamieniałości dinozaurów. Szczątki pradawnego gada znaleziono na rekordowej głębokości ponad 2,2 tys. metrów pod dnem Morza Północnego - czytamy w serwisie "EurekAlert".

Na najnowszych zdjęciach wykonanych przez europejską sondę Mars Express widoczny jest jeden z kraterów na Czerwonej Planecie, który wygląda jak uśmiechnięta twarz - czytamy na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Warszawscy fizycy uczczą 90. rocznicę sformułowania teorii względności. W maju odbędzie się sympozjum specjalnie poświęcone temu wydarzeniu - informują strony internetowe Uniwersytetu Warszawskiego.

W Tatrach na dobre obudziły się świstaki. "Apelujemy do narciarzy i snowboardzistów, aby w trosce o spokój i bezpieczeństwo tych zwierząt nie jeździli poza wytyczonymi trasami" - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.

Afrykańska ryba potrafi polować i chwytać zdobycz na lądzie - informuje "Nature". Odkrycia dokonali belgijscy naukowcy z uniwersytetu w Antwerpii. Channallabes apus, podobna do węgorza z wąsami suma, dorastająca 30-40 centymetrów ryba z rodziny długowąsowatych żyje w błotnistych bagnach Konga i Angoli. Bywa hodowana w akwariach. Okazało się, że potrafi wysuwać się z wody i wyginając głowę do dołu łapać szczękami owady.

Etiopscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Aksum, odsłonili grobowce króla Izana i króla Remhai, położone wokół posągu królowej Saby - donosi serwis internetowy Xinhuanet.

W ofercie sieci biur handlowych Infopolis dostępny jest już nowy palmtop Qtek G100. Wbudowany moduł GPS z możliwością podłączenia zewnętrznej anteny pozwala łatwo zamienić ten kieszonkowy komputer w zestaw do nawigacji satelitarnej.

Węże w swojej obecnej, beznogiej postaci, wyewoluowały na lądzie, a nie "wyszły" z morza, jak podejrzewali niektórzy naukowcy. Przemawia za tym opisana w najnowszym numerze "Nature" skamieniałość.

Amerykańscy naukowcy wynaleźli nowe "naturalne" źródła światła, czyli organiczne diody świetlne - czytamy w serwisie BBC News. Czy oznacza to, że nadchodzi koniec ery tradycyjnych żarówek?

Wir skłębionych chmur na biegunie południowym Wenus widać na pierwszych zdjęciach, które po wejściu na orbitę tej planety przesłała na Ziemię sonda Venus Express - informuje serwis Space.com.

W swojej wczesnej młodości Mars był planetą wilgotną, o umiarkowanym klimacie, co stwarzało warunki sprzyjające zaistnieniu życia w znanych nam formach. Opublikowane w piśmie "Science" wnioski na ten temat pochodzą z analiz minerałów obecnych na powierzchni tej planety.

Amfetamina wywiera silniejszy wpływ na mózg mężczyzn niż kobiet - zaobserwowali badacze z USA. Jak napisali na łamach pisma "Journal of Biological Psychiatry", odkrycie to może zaowocować nowymi skutecznymi metodami leczenia uzależnienia od amfetaminy oraz różnych zaburzeń psychicznych.