Świat nauki (archiwalne artykuły)

Chaotyczne oddziaływania mogą doprowadzić do uporządkowanych zachowań - przynajmniej gdy chodzi o zachowanie układu wahadeł. Artykuł, który spodoba się politykom zamieściło pismo "Physical Review Letters".
W stolicy Chin żeruje biały motyl, żarłoczna oprzędnica jesienna. W niebezpieczeństwie znalazła się pekińska zieleń. Przed letnią olimpiadą Pekin-2008, miasto może jej zostać całkowicie pozbawione.
Wieloryb, który wpłynął na Zatokę Gdańską to humbak. Osobnik ma około 10-12 metrów długości. Został zauważony podczas żerowania na ławicy szprotów - poinformował PAP szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego dr Krzysztof Skóra.
Zespół archeologów odkrył w Glasgow pozostałości najstarszej znanej budowli w tym mieście, którą okazał się średniowieczny pałac biskupi z XIV wieku - donosi serwis internetowy The Scotsman.
Nowa linia kamer cyfrowych MiniDV (seria VP-D36x) wyposażona jest w największy dostępny na rynku, 33-krotnny zoom optyczny.
Wykorzystując metodę "wyciskania na zimno" pod zwiększonym ciśnieniem, brytyjscy naukowcy uformowali z pokruszonej masy czekoladowej różne, podobne do makaronu, kształty - tasiemki, nitki, które w kilka minut po wyciśnięciu są na tyle elastyczne, że można na nich zawiązać czekoladowe węzełki, donosi czasopismo naukowe "Soft Matter".
Urządzenie pomagające ocenić emocje innych ludzi może ułatwić życie osobom z autyzmem - informuje "New Scientist". Autyzm uniemożliwia prawidłową ocenę zachowania rozmówcy, co fatalnie wpływa na kontakty społeczne. Ludzie unikają osób chorych na autyzm, ponieważ nie chcą być zanudzani lub wprawiani w zakłopotanie.
Większość wymierań masowych spowodowały nie gwałtowne katastrofy, takie jak upadek asteroidu, lecz stopniowe zmiany klimatu - mówił amerykański paleontolog na zorganizowanej przez NASA konferencji Astrobiology Science Conference 2006 w Waszyngtonie.
Odłamki ziemskich skał wyrzucone w przestrzeń przez zderzenie z asteroidem mogły zanieść ziemskie mikroorganizmy na powierzchnię Tytana - księżyca Saturna - poinformowano podczas "Lunar and Planetary Science Conference" w Houston.
Niemiecki rząd przeznaczył 300 tys. euro na tegoroczną działalność europejskiej sieci "Pamięć i Solidarność", której zadaniem jest badanie i upowszechnianie historii Europy
Środkowowschodniej w XX wieku, w tym dziejów totalitarnych dyktatur, ucieczek, wysiedleń i migracji podczas II wojny światowej.
Wiadomo już, w jaki sposób grzyb Magnaporte grisea infekuje ryż i inne rośliny uprawne - donoszą naukowcy na łamach najnowszego numeru "Nature".
Antarktyka ociepla się w takim samym stopniu, co reszta świata, jednak dzieje się to na niej trzy razy szybciej niż na reszcie globu - czytamy w "Science".
Mieszkające w gniazdach osy gryzą swoich
współtowarzyszy, by nakłonić ich do zaopatrywania kolonii w żywność - informuje pismo "Animal Behaviour".
Czaszka odkryta w pobliżu miasta Gawis, 500 km na południowy-wschód od Addis Abeby, stolicy Etiopii, może wypełnić lukę w badaniach nad pochodzeniem rasy ludzkiej.
Wieloryb nie ustalonego jeszcze gatunku wpłynął na Zatokę Gdańską - poinformował PAP kierownik Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego dr Krzysztof Skóra.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności