Serwis internetowy Past Horizons informuje o niezwykłym znalezisku. Archeolodzy w północnej Anglii odkryli skarb srebrnych monet na terenie pozostałości rzymskiego obozu wojskowego.
W Risan w Czarnogórze, polscy archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, odnaleźli pierścień hellenistyczny odlany z litego złota, ozdobiony rzeźbioną gemmą wykonaną z agatu.
Ponad 40 żeliwnych dział z XVIII wieku odkryto na dnie Bałtyku, około 30 mil morskich od brzegu, na wysokości Ustki. 12 z nich zostało już wydobytych, 4 są poddawane zabiegom konserwatorskim.
Serwis Internetowy People`s Daily Online informuje, że archeolodzy w Chinach znaleźli miedziany dzban z winem sprzed 2000 lat. Leżał w jednym ze starożytnych grobowców.
Jak podaje agencja Reuters, w północnej Hiszpanii dokonano niezwykłego odkrycia - znaleziono malowidła, które przedstawiają ludzkie dłonie i konie. Płótnem malarskim była ściana jaskini. Wiek dzieła ocenia się na 25 tysięcy lat.
Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy w styczniu ruszyli na ekspedycję naukową do Sudanu, wrócili do Polski. W piątek, 18 marca odbyła się konferencja prasowa, podczas której opowiedzieli o wynikach swoich badań.
Jak podaje internetowy serwis china.org - na prowincji Qinghai w środkowo-zachodnich Chinach - chińscy archeolodzy odkryli kolejne fragmenty Wielkiego Muru.
Inowrocław, znane w Polsce miasto uzdrowiskowe, wzięli na cel naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odkryli ślady najstarszych tężni, wykorzystywanych do warzenia soli. Badania wskazują, że najstarsze tego typu budowle działały w II-IV wieku.
Zespół do Badań nad Średniowiecznym i Nowożytnym Toruniem pod kierownictwem prof. Krzysztofa Mikulskiego zanalizuje rozwój przestrzenny miasta od jego lokacji w 1233 aż do 1813 roku. Cezura końcowa wynika z likwidacji znacznej części przedmieść z powodu rozbudowy twierdzy w okresie napoleońskim. W opracowaniu zostanie uwzględnione środowisko naturalne późniejszego miasta i zasięg osadnictwa przedlokacyjnego.
Pewien naukowiec z Perth w Australii odkrył niemal dwa tysiące potencjalnych stanowisk archeologicznych na terenie Arabii Saudyjskiej, siedząc przy swoim komputerze. Korzystał jedynie z dostępnych w internecie zdjęć satelitarnych. Próbuje przekonać innych badaczy, że komputer, to wystarczające narzędzie do pracy.
Jak informuje serwis "Discovery News", gatunek sprzed ponad 200 mln lat, który może być praprzodkiem krokodyli, został odkryty w Teksasie.
Jak podaje People`s Daily Online - archeolodzy w środkowo-zachodnich Chinach odkryli starożytne cmentarzysko, zawierające aż 17 grobowców z czasów trzech różnych dynastii.
Polsko-sudańską ekspedycję naukową "Fortece Sudanu" już 8 stycznia rozpocznie prace nad rozpoznawaniem ufortyfikowanych założeń architektonicznych pomiędzy V i VI Kataraktą nilową.
Naukowcy, dzięki znakom szczególnym, potwierdzili autentyczność głowy króla Francji Henryka IV Burbona, odnalezionej dwa lata temu w domu francuskiego emeryta. Zaginioną przez wieki zmumifikowaną głowę władcy pokazano w czwartek w Paryżu.
Podczas prac konserwatorskich w klasztorze sióstr bernardynek w Krakowie odkryto barokowe polichromie z połowy XVIII w. z sentencjami świętych i cytatami z Biblii.