
Skamieniałość odkryta w Birmie może być świadectwem, że wspólny przodek ludzi i małp pochodził z Azji, a nie z Afryki - piszą naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the Royal Society B".

Dinozaur sprzed 110 mln lat pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszych papug - miał podobną dietę i podobną budowę szczęk - piszą paleontolodzy w najnowszym wydaniu "Proceedings of the Royal Society B".

Odnaleziono kości najstarszego znanego dotąd praprzodka słoni. Zwierzę było wielkości królika - informują naukowcy na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Mikroskopowa analiza zębów dinozaurów kaczodziobych pozwoliła naukowcom rozwiązać zagadkę dotyczącą sposobu, w jaki te dinozaury jadły - wyniki badań opisane zostały na łamach najnowszego numeru "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Krewniacy przodków człowieka sprzed 54 mln lat bardziej ufali zmysłowi węchu niż wzroku. O wynikach badań czaszki z zamierzchłej przeszłości informują naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Człowiek jest bliżej spokrewniony z orangutanem niż z szympansem - przekonują naukowcy ze Stanów Zjednoczonych na łamach pisma "Journal of Biogeography".

Szczątki mamutów włochatych sprzed 14 tys. lat odnalezione w Shropshire w Wielkiej Brytanii to najpóźniejsze znane świadectwo zamieszkiwania Europy Zachodniej przez te zwierzęta - informują naukowcy w "Geological Journal".

W Chinach odkryto szkielet dinozaura, który posiada pewne cechy podobne do ptasich, m.in. palce u rąk. Zdaniem odkrywców, znalezisko to może być kolejnym dowodem, że ptaki pochodzą od dinozaurów. Artykuł na ten temat ukazał się w tygodniku "Nature".

Wizerunek idącego mamuta, wyryty na kości, pochodzi sprzed 13 tys. lat i jest najstarszym znanym dziełem sztuki powstałym na terenie Ameryki - informuje serwis "National Geographic".

Naukowcy Instytutu Ekologii Północy poinformowali na konferencji prasowej w Jakucku, że znaleziony w październiku 2008 roku w Jakucji młody mamut zginął około 30 tysięcy lat temu.

Dobrze zachowany szkielet mamuta pochodzący prawdopodobnie sprzed 1 miliona lat został odkryty w Serbii - donosi agencja Associated Press.

W Hiszpanii odkryto fragment czaszki sprzed 12 mln lat. Należała ona do osobnika nieznanego wcześniej gatunku, bliskiego przodkom człowieka i małp.

Gigantyczna erupcja wulkaniczna wywołała 260 mln lat temu wielkie wymieranie. O odkrytych niedawno w Chinach śladach erupcji piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Zauropody, ogromne dinozaury o długich łabędzich szyjach, przeważnie nosiły swoje głowy blisko ziemi. Okazuje się, że wznoszenie ich ponad ciało, jak u żyraf, kosztowałoby je zbyt dużo energii na pompowanie krwi do mózgu - piszą naukowcy w "Biology Letters".

Opublikowano pierwszy naukowy opis szkieletu wczesnej małpy podobnej do lemura, która żyła 47 mln lat temu. Może ona być przodkiem człowieka, nie wiadomo jednak, czy w prostej linii, czy raczej stanowi jakąś boczną odnogę.