Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy z Oksfordu dokonali niespodziewanego, znaczącego odkrycia dużego cmentarzyska z czasów rzymskich w Anglii - donosi serwis internetowy Oxford Mail.
Izraelscy archeolodzy odkryli na południowo-
wschodnich obrzeżach Jerozolimy duże skupisko kamiennych narzędzi, wykorzystywanych przez prehistorycznych ludzi setki tysięcy lat temu - donosi serwis internetowy Jerusalem Post.
Podczas ostatnich wykopalisk prowadzonych w Minab i Roudan w prowincji Hormozgan w południowym Iranie archeolodzy odnaleźli ozdoby pochodzące sprzed 3000 lat, a także 40 islamskich monet z okresu XIII - XVIII wieku - donosi serwis internetowy CHN Agency.
Wbrew ogłoszonym w roku 2003 rewelacjom, znaleziony na indonezyjskiej wyspie Flores "hobbit", nie był nieznanym gatunkiem człowieka, ale osobą chorą na mikrocefalię -
twierdzą autorzy artykułu w "Science".
Wyjątkowa wystawa skarbów trackich ze zbiorów bułgarskich zostanie otwarta w południe w Warnie nad Morzem Czarnym. Po raz pierwszy na wystawie "Złoto Traków" zgromadzono wszystkie przedmioty z dziewięciu dużych trackich - złotych i srebrnych - skarbów, wykopanych na ziemiach bułgarskich w ostatnim wieku -
łącznie kilka tysięcy sztuk naczyń, ozdób, biżuterii.
Zespół archeologów odkrył w gwatemalskiej dżungli królewski grobowiec Majów sprzed 1500 lat, a w nim biżuterię z jadeitu oraz narzutę ze skóry jaguara.
Amerykańscy archeolodzy odkryli u wybrzeży stanu Rhode Island wraki brytyjskich statków z XVIII wieku. Mają nadzieję, że jest wśród nich "Endeavour", na którym James Cook odbył pierwszą ze swoich przełomowych wypraw.
Pozostałości świątyni pochodzącej z XVI wieku zostały odkryte na obrzeżach Vientiane, stolicy Laosu, podczas prac ziemnych przy rozbudowie drogi krajowej.
Datowanie metodą węgla aktywnego C14 próbek, pochodzących z kultury egejskiej z okresu 1700-1400 r. p.n.e. w późnej epoce brązu wykazało, że wybuch wulkanu na wyspie Santorini, dawna Thera, w archipelagu Cykladów, który zniszczył osadnictwo z okresu kultury cykladzkiej, miał miejsce w połowie XVII wieku p.n.e. Dotąd uważano, że było to ok. 1525-1500 r. p.n.e.
Wykopaliska archeologiczne na stanowisku Bastak w prowincji Hormozgan w Iranie doprowadziły do odkrycia trzech rozległych cmentarzy sprzed czasów islamskich, na których stosowano odmienne niż zazwyczaj metody pochówku - donosi serwis internetowy CHN Agency.
Zespół francuskich i egipskich archeologów odkrył w Luksorze, oddalonym 700 km na południe od Kairu, dwa komplety złożone z dziewięciu masywnych złotych kartuszy - donosi serwis internetowy Middle East Online.
Nowy olbrzymi rysunek na płaskowyżu Nazca w Peru, słynnym z wielkich rysunków wykonanych na powierzchni ziemi i widocznych z lotu ptaka, został odkryty przez zespół japońskich badaczy - donosi serwis internetowy Mainichi Daily News.
Etiopscy archeolodzy, prowadzący wykopaliska w starożytnym mieście Aksum, odsłonili grobowce króla Izana i króla Remhai, położone wokół posągu królowej Saby - donosi serwis internetowy Xinhuanet.
Staraniem polskiej ekipy archeologów i konserwatorów w rejonie środkowego Nilu w sudańskim Banganarti powstaje muzeum wczesnego chrześcijaństwa w Nubii - poinformował dr Bogdan Żurawski z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.
Aleksander Wielki podbił co prawda większość świata znanego starożytnym Grekom, nie był jednak założycielem egipskiego miasta Aleksandria. Przemianował tak jedynie jedno z już istniejących miast - twierdzą francuscy naukowcy na łamach najnowszego numeru pisma "New Scientist".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności