Świat nauki (archiwalne artykuły)

Opracowano oprogramowanie, które pozwoli zidentyfikować kłamcę na podstawie ruchów jego gałki ocznej. Przeprowadzono wstępne testy, które wykazały, że w 82,5 proc. przypadków urządzenie nie myli się.
Nowa metoda trójwymiarowego drukowania ludzkich mięśni szkieletowych została opracowana przez amerykańskich naukowców. Pozwali ona na m.in. na dokładne testowanie leków.
Naukowcy opracowali zmieniającą barwę światła latarkę. Sterowana ona jest przez czujnik temperatury. Za jej pomocą możliwe jest wykrywanie w mieszkaniach strat ciepła, wymagających lepszej izolacji.
Amerykańcy naukowcy skonstruowali oprogramowanie, które po cechach połączeń telefonicznych pozwoli namierzyć oszusta, który próbuje autoryzować przez telefon transakcję, posługując się danymi skradzionej karty kredytowej.
Biomimetyczna ryba - robot skonstruowana przez naukowców z Polytechnic Institute of New York University okazała się zdolna do przewodzenia ławicy prawdziwych ryb.
Katastrofa w Fukushimie w Japonii przyczyniła się do powstania wielu internetowych stron, poświęconych niezależnym pomiarom poziomu promieniowania (na przykład Japan Geigermap).
W Brukseli na gali z okazji 5-lecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych zostanie zaprezentowany polski projekt Solaris.
Chińscy uczeni opracowali całkowicie ruchomą zrobotyzowaną dłoń, wykonującą ruchy palcami. Wynalazek ten może się przyczynić do zbudowania protezy rąk i dłoni odbierającej impulsy ruchowe bezpośrednio z kory mózgowej.
Urządzenie, które wyglądem przypomina popularną pamięć masową po podłączeniu do laptopa potrafi zbadać DNA w ciągu sekund.
Podczas targów CeBIT w Hanowerze niemieccy inżynierowie przedstawią robota - artystę. Uczestnicy targów będą mogli podpatrywać nietypowego malarza w akcji, a nawet pozować mu do portretu.
Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie do testów, które rozpoznaje i określa rodzaj guzów nowotworowych płuc, po ich metabolitach, wydzielających się wraz z oddechem pacjenta. Urządzenie przeszło już pomyślnie badania kliniczne.
Robot stworzony z DNA może dostarczyć ładunek lekarstwa do konkretnych komórek organizmu. "Robot" ten wykonany jest techniką "DNA origami".
„Czarodziejski płaszcz” zmieniający kolor to gratka dla miłośników mody. Brytyjscy naukowcy opracowali polimer zmieniający barwę po zgięciu i zmianie kąta obserwacji.
Niemieccy naukowcy twierdzą, że kolce morskich jeżowców mogą stanowić wzór dla konstrukcji z betonu. Dzięki temu mają szansę powstać trwałe autostrady i nadające się do użytku stadiony.
Amerykańscy naukowcy skonstruowali białe diody LED świecące dziesięciokrotnie silniej niż obecne. Diody LED są droższe, ale bardzo silne i zużywające mniej energii niż dotychczasowe
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności